Niektóre ośrodki badawcze amantadyny przez 8 miesięcy nie znalazły żadnego pacjenta

Zdj. ilustracyjne fot. Pexels

Polskie badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19 nadal trwają. Niektóre ośrodki badawcze nie znalazły żadnego pacjenta, choć minęło już ponad 8 miesięcy. Najwięcej pacjentów zrekrutował pododdział w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach (pow. tarnogórski). Znamy termin wstępnych wyników badań. 

W lutym 2021 roku rozpoczęło się badanie nad skutecznością amantadyny w leczeniu Covid-19. Docelowo w badaniu „TITAN” ma wziąć udział 500 osób. Mogłoby się wydawać, że w czasie pandemii nie powinno być problemu, aby przebadać założoną ilość pacjentów nawet w kilka tygodni. Niestety tak się nie dzieje i badanie posuwa się do przodu zastanawiająco wolno.

Według najnowszych danych w badaniu wzięło udział 157 pacjentów. Jolanta Wołkowicz z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach przekazała nam, że dziewięć ośrodków nie włączyło do badania ani jednego pacjenta.

Nie włączyły pacjentów ośrodki w: Prabutach, Poznaniu, Krakowie, Czerwonej Górze, Obornikach Śląskich, Białej Podlaskiej, Łodzi, Raciborzu i Elblągu. Najwięcej pacjentów zrekrutował pododdział w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach.

Znamy termin wstępnych wyników 

Prof. Adam Barczyk, koordynator grupy badawczej przekazał portalowi tarnogorski.info, że wstępne wyniki poznamy pod koniec lutego 2022 roku. Portal Business Insider informował w ostatnich dniach, że ośrodek katowicki rekrutuje m.in. osoby zaszczepione preparatem na koronawirusa. Zapytaliśmy prof. Barczyka, czy fakt ten może wpłynąć na ewentualne podważanie badań.

Redakcja: Czy ewentualny pozytywny wynik badań nie będzie podważany, ponieważ z doniesień medialnych wynika, że w badaniach brały m.in. osoby zaszczepione preparatem przeciw COVID-19? 

Prof. Adam Barczyk: Nie. Nie będzie podważany

Redakcja: Ile osób zaszczepionych wzięło udział w badaniu? 

Prof. Barczyk: Nie mam dostępu do tych danych w tym momencie.

Badanie jest prowadzone głównie dzięki determinacji dr Włodzimierza Bodnara, który twierdzi, że wyleczył już tysiące osób przy pomocy amantadyny. Znany specjalista chorób płuc na stronie swojej przychodni udostępnił schemat leczenia. Wielu lekarzy w zaciszu swoich gabinetów leczy chorych przy pomocy tego medykamentu, który jest znany w medycynie od dziesięcioleci, a jego produkcja jest tania.

 

 

 

 

źródło: Tarnogorski.info, Business Insider