Niepokojąca „wrzutka” PiS do ważnej ustawy. „Władza może ci skasować majątek”

Kontrowersyjny zapis ustawy sankcyjnej budzi niepokój Polaków. „Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego” – tak zatytułowany jest dokument. 

Rząd złożył autopoprawkę, która rozszerza możliwość mrożenia majątków.

Decyzja w sprawie wpisu na listę może być wydana również względem osób i podmiotów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Według niektórych ekspertów, zapis ten może dać rządowi możliwość do mrożenia również polskich majątków.

„Rząd cię nie lubi: lądujesz na liście proskrypcyjnej pisanej przez urzędnika (ministra) bez żadnej kontroli (uprzedniej zgody) sądu, zostajesz zbanowany jako obywatel i władza może ci skasować majątek. Takimi „prawami” zdobywały władzę totalitaryzmy” – skomentował na Twitterze prawnik Jacek Wilk.

Według posła Roberta Winnickiego, ustawa o mrożeniu majątków „otwiera furtkę do bezprawnych, pozasądowych działać wobec Polaków.”

Kolejna kontrowersyjna „wrzutka”

Nie jest to pierwsza tego typu dziwna „wrzutka” partii Jarosława Kaczyńskiego. Całkiem nie tak dawno podczas prac nad ustawą dotyczącą uchodźców, rząd chciał przepchnąć zapis mówiący o bezkarności urzędników za działanie podczas wojny, ale i również podczas pandemii Covid-19

– Przepis o bezkarności urzędniczej jest normalnym przepisem, który obowiązuje w wielu krajach Europy Zachodniej – tłumaczył wtedy premier Mateusz Morawiecki.

 

źródło: Sejm