Nowy prezes w PWiK Tarnowskie Góry! Nowe otwarcie czy nowe podwyżki za wodę i ścieki?

Marta Bis złożyła rezygnację z funkcji prezesa spółki PWiK Tarnowskie Góry, której największym udziałowcem jest francuska Veolia. Został także odwołany wiceprezes zarządu Henryk Schlagner.

– Prezesem został Sławomir Jankowski z Veolii Energia Łódź. Natomiast wiceprezesem, po ustaleniu wspólnego stanowiska Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego, wybrano Radosława Czajkę – powiedział Tygodnikowi Gwarek Piotr Skrabaczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór.

Radosław Czajka aktualnie  jest naczelnikiem Wydziału Inwestycji i Remontów w tarnogórskim magistracie. 

– Jest odpowiednio przygotowany i zorientowany, w jaką stronę powinna rozwijać się współpraca PWiK z miastem – twierdzi Skrabaczewski.

 

Władze Tarnowskich Gór od dłuższego czasu są w sporze z francuską Veoliom, która ma blisko 69 proc. udziałów w spółce PWiK i dąży do maksymalizacji zysków.

We wrześniu informowaliśmy, że podwyżki za wodę i odprowadzanie ścieków w Tarnowskich Górach zostały na jakiś czas zatrzymane, ponieważ Wody Polskie odmówiły zatwierdzenia nowych taryf.

ZOBACZ: Spór z francuskim monopolistą! Chwilowo bez podwyżek za wodę, sprawa w sądzie

Czy nowy zarząd będzie bardziej przyjazny dla lokalnej społeczności, która od lat jest dociskana cenami za usługi wodno-kanalizacyjne? Czas pokaże.

Nowe otwarcie, czy podwyżki? 

– Liczymy na nowe otwarcie, mamy deklarację wspólnych działań i większego zaangażowania koncernu Veolia w rozwój miasta – mówi  wiceburmistrz cytowany przez lokalną gazetę.

Kim jest nowy prezes spółki PWiK Tarnowskie Góry? Czy będzie prowadzić twardą politykę ukierunkowaną na podwyżki za wodę i ścieki?  

Nowym prezesem od 2021 roku będzie Sławomir Jankowski, dyrektor ds. rozwoju Veolia Energia Łódź.

„Ukończył Politechnikę Łódzką na Wydziale Elektrycznym w specjalności Automatyka przemysłowa. Od 1992 r. jest związany z łódzką energetyką. Pracę zaczynał w łódzkich elektrociepłowniach przechodząc przez kolejne szczeble w strukturze zawodowej i organizacyjnej Zespołu Elektrociepłowni w Łodzi, a obecnie Veolii Energii Łódź.  W latach 2006-2014 pełnił funkcję dyrektora handlowego w Dalkii Łódź S.A. (obecnie Veolia Energia Łódź S.A.) Od 2014 roku sprawuje funkcję Członka Zarządu, dyrektora ds. rozwoju odpowiedzialnego za politykę handlową i strategię rozwoju oraz nadzoruje dyrekcję zarządzającą łódzką siecią ciepłowniczą. Uczestniczył w międzynarodowych programach rozwojowych kadry menedżerskiej grupy Veolia” – czytamy na stronie politechniki łódzkiej.

Struktura kapitałowa PWiK Tarnowskie Góry:

VEOLIA CENTRAL & EASTERN EUROPE SA z siedzibą w Paryżu = 68,6 %
Gmina Tarnowskie Góry = 25,3 %
Gmina Miasteczko Śląskie = 3,1 %
Załoga i byli pracownicy = 3,0 %

Do tematu będziemy wracać.

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK 

 

 

źródło: Tygodnik Gwarek, wzip.p.lodz.pl, PWiK