Szczepienia dla obywateli Ukrainy. „Po 3 miesiącach pobytu w Polsce będą obowiązkowe”

fot. Pexels.com

Po upływie 3 miesięcy pobytu obywateli Ukrainy w Polsce szczepienia na odrę, błonicę, gruźlicę i polio będą obowiązkowe. Do 3 miesięcy szczepienia te są dobrowolne – powiedział w piątek w Polsat News rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Polski rząd zachęca również obywateli Ukrainy do szczepień preparatem przeciw COVID-19. Na chwilę obecną chętnych nie ma zbyt wielu. Przypomnijmy, że Ukraina ma bardzo niski wskaźnik zaszczepienia szczepionką na koronawirusa. Pełną dawkę przyjęło blisko 35 proc. populacji.

„Minister Zdrowia informuje, że dzieci przebywające na terenie Polski w związku z wojną w Ukrainie powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych (PSO) z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach (szczepienia bezpłatne). Szczepienia te powinny być realizowane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej” – czytamy na rządowej stronie.

Szczepienie przeciw COVID-19 obywateli Ukrainy

– Każdy obywatel Ukrainy, który dotychczas nie skorzystał ze szczepienia przeciw COVID-19, a wiemy, że takich osób jest sporo, może bez przeszkód przyjąć cały cykl szczepień w Polsce. To jest wyraz naszej troski o najbliższych nam sąsiadów – mówił w ostatnich dniach lutego minister zdrowia Adam Niedzielski. Wypowiedź jest przytaczana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH.

 

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl, Bankier