Ogromny pomnik wjechał na Rynek. Będzie tu stać przez miesiąc

fot. Paulina Piecuch

Na tarnogórski Rynek wjechał dziś pomnik króla Jana III Sobieskiego. Pokaźnych rozmiarów (8 na 3 metry) pomnik powstał w odlewni Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych. Figurę będzie można zobaczyć w Tarnowskich Górach przez najbliższy miesiąc. 

fot. Paulina Piecuch

Pomnik pierwotnie miał stanąć na podwiedeńskim Kahlenbergu czyli miejscu, skąd wojska pod dowództwem króla Polski wyruszyły na Turków w ramach Odsieczy Wiedeńskiej.  Obelisk miał stanąć na wzgórzu w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, czyli 12 września 2018 roku. Tak się z powodu komplikacji i niezgodności co do jego ostatecznego wyglądu nie stało, gdyż negatywną opinię na jego temat wydała Wiedeńska Rada Doradczej ds. Pomników i Miejsc Pamięci.

fot. Facebook

Pomnik, który został w Polsce, odwiedził od tego czasu m.in. Kraków, Częstochowę, Warszawę i Racibórz. Teraz, dzięki inicjatywie Bractwa Kurkowego, przyszła kolej na Tarnowskie Góry, gdzie Sobieski w drodze do Wiednia przebywał od 20 do 22 sierpnia 1683 roku.

Uroczyste powitanie pomnika w udziałem członków tarnogórskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, inicjatorów jego sprowadzenia do Srebrnego Miasta, zaplanowano w piątek na godz. 12.00.

Facebook

źródło: UM Tarnowskie Góry