Ostrzeżenie w związku ze szczepionką J&J. Chodzi o rzadką chorobę autoimmunologiczną

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pexels

Zespół Guilliaina-Barrego (GBS) to rzadka choroba autoimmunologiczna, która ma zostać dodana do listy ostrzeżeń związanych ze szczepieniem preparatem Johnson&Johnson – donosi „Washington Post”.

Według oficjalnych źródeł jak dotąd stwierdzono ok. 100 przypadków choroby wśród blisko 13 mln zaszczepionych.

Zespół Guillaina-Barrego to rzadka choroba, która może doprowadzić do osłabienia siły mięśni i uszkodzenia nerwów. Zazwyczaj po pewnym czasie choroba ustępuje, jednak w niektórych przypadkach może doprowadzić do paraliżu, a nawet śmierci.


Czytaj także: Pfizer i Moderna. Nowe ostrzeżenie dotyczące szczepień. „Zapalenie mięśnia sercowego”


„Przypadki choroby, zgłoszone po otrzymaniu szczepionki J&J, wystąpiły około dwóch tygodni po szczepieniu i dotyczyły głównie mężczyzn w wieku 50 lat i starszych” – podało CNBC, cytowane przez Polsat News.

Preparat na koronawirusa cały czas jest w fazie badań, a sama szczepionka została dopuszczona do obrotu warunkowo. Media kolejny raz informuj, że ulotka z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi będzie musiała zostać zaktualizowana.  

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach czerwca amerykańska agencja FDA dodała ostrzeżenie do szczepionek na COVID-19 firmy Moderna i Pfizer-BioNTech.

Jak podaje Reuters, według stanu na 11 czerwca ponad 1200 przypadków zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia zostało zgłoszonych do amerykańskiego systemu zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych z około 300 milionów podanych dawek szczepionki mRNA.

„Przypadki wydają się być znacznie wyższe u mężczyzn i tydzień po drugiej dawce szczepionki. CDC zidentyfikowało 309 hospitalizacji z powodu zapalenia serca u osób poniżej 30 roku życia, z czego 295 zostało wypisanych do domu” – informuje Reuters.

„Monitorujemy bezpieczeństwo szczepionek” 

– W ramach naszego zobowiązania do czujnego monitorowania bezpieczeństwa szczepionki na COVID-19, FDA poinformowała opinię publiczną o bieżącej ocenie raportów o zdarzeniach niepożądanych zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepieniu szczepionkami Moderna i Pfizer-BioNTech – czytamy na Twitterze amerykańskiego regulatora.

Na stronie amerykańskiej agencji żywności i leków (FDA) możemy przeczytać, że „osoby zaszczepione powinny natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli po szczepieniu odczuwają ból w klatce piersiowej, duszność lub uczucie szybkiego bicia, trzepotania lub łomotania serca.”

 

źródło: www.reuters.com, fda.gov, Polsat News