PARK NAUKI, czyli edukacja i rehabilitacja w Parku Repeckim

Park Repecki od zawsze przyciąga swoim krajobrazem mieszkańców Tarnowskich Gór, a już niedługo ma szansę stać się jeszcze atrakcyjniejszy. Od 9 do 23 września  w ramach Budżetu Marszałkowskiego można głosować na wyjątkowy projekt ,,PARK NAUKI, czyli edukacja i rehabilitacja w Parku Repeckim”.

Będzie to pierwsza w Tarnowskich Górach tak oryginalna inicjatywa, która każdemu zaoferuje coś ciekawego. Rodzice, dziadkowie, młodsze dzieci, młodzież – każdy znajdzie tu coś dla siebie. PARK NAUKI to także miejsce bez barier. Dzięki różnym strefom tematycznym również osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z większości atrakcji.

Realizacja zadania zakłada utworzenie trzech stref:

 edukacyjnej (park nauki)
rehabilitacyjnej (siłownia pod chmurką)
strefy relaksu (słoneczna polana)

Jeśli podoba Wam się ta inicjatywa, to od 9 do 23 września możecie ją wesprzeć swoim głosem na stronie budżetu obywatelskiego woj. śląskiego: slaskie.pl

Na etapie projektowym priorytetem będzie dbałość o dobro, jakim jest park oraz taki dobór urządzeń, aby bez zbytniej ingerencji, harmonijnie wkomponowano je w tereny zielone.

Tajemnice fizyki na wyciągnięcie ręki

Strefa Edukacyjna pozwoli rodzinom przeprowadzić eksperymenty na świeżym powietrzu. Idea nauki przez zabawę dostępna do niedawna tylko w największych polskich miastach może już wkrótce zagościć w naszym mieście.

Wyposażenie strefy w urządzenia do eksperymentów pozwoli w angażujący sposób zapoznać się z obszarami fizyki, takimi jak akustyka, optyka czy mechanika. Zarówno mali, jak i ,,duzi” użytkownicy strefy będą mogli dowiedzieć się m.in. czym jest fala dźwiękowa, jak powstaje i jak się zachowuje w różnych sytuacjach, jak działa kompas i zegar słoneczny, jak działa zasada zachowania pędu i energii, jak powstają wiry wodne oraz czy filmy animowane można robić bez użycia prądu?

Ale to nie wszystko w strefie nauki będzie można poeksperymentować ze złudzeniami optycznymi, dzięki urządzeniom takim jak: bliźniacze lustra czy koło optyczne.

Będzie też możliwość poćwiczenia pamięci i zdobycia wiedzy o polskiej naturze grając w wielkie Eko-Memory. Wielbiciele dźwięku też znajdą coś dla siebie tworząc własną melodię na grających trójkątach lub eksperymentując z akustyką dzięki ,,głuchemu telefonowi”.

Park Nauki  to także świetne miejsce dydaktyczne dla pobliskich przedszkoli i szkół, a nauczyciele wraz z dziećmi będą mogli przeprowadzać lekcje wiedzy o świecie i przyrodzie na świeżym powietrzu.

Strefa Nauki zostanie wyposażona w 14 certyfikowanych, bezpiecznych urządzeń, z których skorzystają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Ponadto w ramach strefy rehabilitacji mają być zainstalowane przyrządy do ćwiczeń na świeżym powietrzu (siłownia zewnętrzna). Całość dopełnią elementy małej architektury, czyli leżanki plenerowe oraz ławki parkowe o ergonomicznym kształcie, które umożliwią relaks na słonecznej polanie.

PARK NAUKI stanie się wyjątkowym miejscem na mapie Tarnowskich Gór – perfekcyjnie wkomponowany w piękną przyrodę – będzie uczyć, bawić, zachęcać do ruchu, dawać świetną okazję do relaksu na łonie przyrody – ale też spajać lokalną społeczność.

https://naukoweplacezabaw.pl/