Pfizer i CDC ostrzegają przed zakrzepicą. Zakrzepy mogą wystąpić również w ramieniu

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Jeden z głównym producentów preparatów mRNA przeciw koronawirusowi oraz amerykańska rządowa agencja (CDC) ostrzegają w krótkim odstępie czasu przed skutkami zakrzepic. 

„Zakrzepica żył głębokich (#DVT), skrzep krwi w żyle głębokiej, może przemieszczać się do płuc, prowadząc do zatorowości płucnej (#PE). Objawy zatorowości płucnej obejmują trudności w oddychaniu i ból w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia objawów należy skontaktować się z lekarzem – nie ma czasu do stracenia” – czytamy na profilu Twitter firmy Pfizer. Komunikat został opublikowany 14 lutego.

Kilka dni wcześniej podobny komunikat pokazał się na profilu amerykańskiej Centrali Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

„Czy wiesz, że u każdego może wystąpić zakrzep? Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, czy fanem, nie pozwól, aby zakrzepica zrujnowała twój weekendowy mecz. Dowiedz się, jak chronić swoje zdrowie” – czytamy na profilu Twitter CDC. Regulator zamieścił  do wpisu odnośnik do swojej strony.

CDC: Zakrzepy mogą wystąpić również w ramieniu 

„Zakrzepica żył głębokich (DVT) jest stanem chorobowym, który występuje, gdy w żyle głębokiej tworzy się skrzep krwi. Zakrzepy te zwykle powstają w dolnej części nogi, udzie lub miednicy, ale mogą również wystąpić w ramieniu” – czytamy na rządowej stronie CDC.

Zarówno CDC, jak i czołowy producent szczepionek przeciw COVID-19 nie informują, dlaczego postanowili opublikować komunikat.

 

źródło: CDC, Twitter