Piech krytykuje Dudę: Ten człowiek ma czelność mówić nam, że musimy zaciskać zęby i pasa

fot. screen PJJ.TV

Ten człowiek ma czelność mówić nam, że my musimy zaciskać zęby i zaciskać pasa. Taka wypowiedź nie przystoi, to jest coś dramatycznego – tak prezydent Siemianowic Śląskich skomentował słowa prezydenta Andrzeja Dudy.

W najnowszym nagraniu samorządowiec omawia sytuację gospodarczą i przedstawia swoją propozycję na zatrzymanie kryzysu. Prezydent Rafał Piech przytoczył liczby, z których wynika, że w ciągu siedmiu lat Gierek zadłużył Polskę na 64 mld zł, a rząd PiS na 366 mld zł.

Drukowanie pieniędzy 

– Pięknie by było, gdyby na każdym z biurek prezydenta pojawiłaby się drukarka i z tej drukarki moglibyśmy sobie dodrukowywać 10 mln zł miesięcznie. Super, zrobilibyśmy z tych miast perełki. Tylko kto by to później spłacał? – mówi Piech krytykując ogromny dodruk pieniądza, który miał miejsce w ostatnim czasie.

– Pieniądze są dodrukowane, inflacja jest bardzo duża, stopy procentowe rosną. Za niedługo młodzi ludzie będą tracić domy, będą tracić mieszkania. Wiele osób się mnie pyta, jakie mam rozwiązanie, jakie mam doświadczenie? – dodaje.

Następnie samorządowiec pokazał przykład Siemianowic Śląskich. W 2014 roku zadłużenie miasta wynosiło ponad 67,3 mln zł, a na koniec pierwszej kadencji blisko 70 mln zł. W mieście w tym czasie wykonano ponad 400 inwestycji na kwotę ponad 125 mln zł i pozyskano prawie 200 mln zł środków zewnętrznych.

– To jest sztuka, żeby zrealizować ponad 400 inwestycji na przykładzie średniej wielkości miasta, nie zadłużać go, ale rozwijać. To jest sztuka. Nie jest sztuką dodrukowywać pieniądze i zadłużać miasto – oznajmił Rafał Piech.

Jakie rozwiązanie na kryzys? 

– To co musimy dzisiaj zrobić, to wyjść naprzeciw przede wszystkim małym, średnim i mikro przedsiębiorcom, działalności gospodarczej. Proszę zobaczyć jak obciążana jest dzisiaj działalność gospodarcza, jak niestabilne są przepisy prawa. W ostatnim czasie trzy razy były zmieniane przepisy. Ruch Polska Jest Jedna proponuje przede wszystkim wsparcie i odciążenie w wielu obszarach działalności gospodarczej, małych i średnich przedsiębiorstw – twierdzi prezydent Piech.

Według samorządowca program „Nowy Ład” ma za zadanie stawiać tylko i wyłącznie na korporacje i wycinać działalność gospodarczą.

– To co nas szokuje, to ten brak zaufania do działalności gospodarczej, do przedsiębiorców. Dzisiaj przedsiębiorców z automatu traktuje się z góry jak złodzieja. Tysiące papierów, dokumentów, które muszą składać. Jest taka nadprodukcja dokumentów, do każdego działania, że oni sami się w tym gubią. Jeżeli nie ułatwimy przepisów, to mała i średnia przedsiębiorczość upadanie w perspektywie dwóch lat. Wiemy, że taki jest cel, więc musimy ten proces zatrzymać – mówi.

Piech przytoczył słowa prezydenta Dudy

„Proszę żebyście państwo byli dobrej myśli. Proszę żebyście trochę zacisnęli zęby i byli optymistami. Nikt z nas się nie spodziewał, że to na nas przyjdzie. Nie wywołaliśmy wojny na Ukrainie. Nie wywołaliśmy pandemii koronawirusa. Nie przynieśliśmy jej tutaj do naszego kraju. (…) wojna została rozpoczęta przez Rosję, nie mieliśmy na to żadnego wpływu. Ceny rosną, też nie mamy na to żadnego wpływu. Musimy to jakoś przetrzymać” – mówił prezydent Andrzej Duda jakiś czas temu.

– To jest właśnie odpowiedź prezydenta Polski. Idzie trudna sytuacja, trzeba zacisnąć zęby, zaciągnąć pasa i być optymistami. Człowiek, który zarabia 25 tys. złotych, który nie wie, ile kosztuje chleb, ile kosztuje jajko, ile kosztują lekarstwa, który jest ubierany, ma piękne buty, piękne koszule, piękne krawaty. Tak naprawdę nie ma pojęcia ile to kosztuje. Ten człowiek ma czelność mówić nam, że my musimy zaciskać zęby i zaciskać pasa. Taka wypowiedź nie przystoi, to jest coś dramatycznego – stwierdził Rafał Piech.

 

 

Wspieraj naszą działalność, możesz postawić nam kawę klikając tu:  Postaw mi kawę na buycoffee.to
źródło: tarnogorski.info, PJJ.TV
Oprac. Łukasz Dudek