Rafał Piech: Przychodnie już otrzymują instrukcje z sanepidu. GIS: To fake news

Przychodnie już otrzymują instrukcje z sanepidu – napisał w czwartek prezydent Siemianowic Śląskich i udostępnił na Twitterze dokument.

Na opublikowanym piśmie jest zamieszczona definicja przypadku małpiej ospy do celów nadzoru epidemiologicznego. W dokumencie wspomina się m.in. o testach PCR. Dokument jest datowany na 24 maja 2022 roku. Do wpisu prezydenta odniósł się Główny Inspektorat Sanitarny. Według GIS wpis samorządowca z województwa śląskiego to fakenews.

„Przedstawiony dokument nie stanowi żadnych instrukcji dla POZ! Są to przetłumaczone materiały Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób opisujące definicję przypadku. Małpia ospa jest nową chorobą w Europie, stacje sanepidu otrzymały ten dokument celem przygotowania się do jej zwalczania” – czytamy na profilu GIS.

Rafał Piech odpowiada

„Główny Inspektorat Sanitarny zarzucił mi nieprawdę. Publikuję pierwszą stronę dokumentu, który udostępniłem wczoraj. Nieładnie tak manipulować. Wszystko co podałem jest prawdą” – odpisał po kilku godzinach Rafał Piech i zamieścił kolejny dokument, z którego wynika, że jedna ze śląskich przychodni mogła jednak otrzymać pismo. 

Fragment pisma opublikowanego przez prezydenta Siemianowic Śląskich

Definicja przypadku małpiej ospy do celów nadzoru epidemiologicznego.

Kryteria kliniczne. Każda osoba, u której po 1 marca 2022 r. wystąpiła wysypka uogólniona lub umiejscowiona o niewyjaśnionej przyczynie oraz co najmniej jedno z następujących kryteriów: gorączka (powyżej 38,5°C), ból głowy, bol pleców, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych (uogólnione lub miejscowe).

Kryteria epidemiologiczne. Co najmniej jedno z następujących czterech: kontakt z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem w ciągu 21 dni przed wystąpieniem zachorowania, podróż do krajów endemicznego występowania ospy małpiej w okresie 21 dni przed wystąpieniem objawów, osoba podejmująca kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerami anonimowymi w okresie 21 dni przed wystąpieniem zachorowania (niezależnie od orientacji seksualnej).

W kryteriach laboratoryjnych czytamy o dodatnim wyniku badania PCR w kierunku wirusa ospy małpiej.

 

źródło: Twitter
Oprac. Łukasz Dudek