Pielgrzymka do Piekar Śląskich. Przez pandemię może w niej brać udział tylko 10 tys. osób

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich fot. piekary.pl

W najbliższą niedzielę 30 maja odbędzie się męska pielgrzymka do Piekar Śląskich. Wierni będą modlić się do Matki Bożej Piekarskiej. Ze względu na pandemię ograniczono ilość uczestników do 10 tys.

„W tym roku przebiegnie w zmienionej formie, ze względu na pandemię nie będzie miała charakteru masowego jak w latach poprzednich. Ograniczono limit uczestników do 10 tys. osób, zaś Wzgórze Kalwaryjskie podzielono na sektory” – informuje piekarski Urząd Miejski.

Maseczka w plenerze 

– Wszystkich uczestników naszego modlitewnego spotkania będzie obowiązywała sanitarna profilaktyka wyrażona dezynfekcją dłoni, zasłanianiem w plenerze ust i nosa maseczką oraz zachowaniem stosownego dystansu – przekazał ks. Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki.

– Liczę w tym względzie na wyrozumiałość i mądrość pielgrzymów oraz dostosowanie się do wskazań służb kościelnych i cywilnych w imię najważniejszego imperatywu: miłości bliźniego i troski o zdrowie wszystkich i każdego. Słowo zachęty do udziału w pielgrzymce kieruję w tym kontekście do osób zaszczepionych i tych, którzy pokonali w ostatnim czasie zakażenie koronawirusem – dodał arcybiskup.

 

Utrudnienia w centrum miasta 

Zakaz poruszania się pojazdów na ulicy Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) będzie obowiązywał od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7:00 do 18.00.

Podczas wydarzenia będą przygotowane dwa ambulanse. Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na ulicy Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski”.

Przed bramą wzgórza kalwarii ustawiony będzie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym będzie można oddać krew.

Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów na wzgórzu zadbają Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie w swej siedzibie przy ulicy Karola Miarki.

Policja przypomina

Im bliżej wzgórza kalwarii zostanie zaparkowany nasz pojazd, tym dłuższy będzie powrót w tworzących się zatorach drogowych.

 

źródło: Policja Piekary Śląskie, piekary.pl