Pijany 20-latek zatrzymany na Gałczyńskiego

Zdjęcie ilustracyjne

W miniony weekend tarnogórska policja zatrzymała 4 pijanych kierowców. 

Do pierwszych zatrzymań nietrzeźwych kierowców doszło już w piątek. W Miasteczku Śląskim na ulicy Gałczyńskiego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 20-letniego kierowcę volkswagena, który jak się okazało w organizmie miał ponad 1.5 promila alkoholu.

 

Dwie godziny później, na drodze krajowej nr 11 w rejonie ulicy Gruzełki w Tarnowskich Górach, doszło do karambolu. Zderzyły się 4 samochody. Jak się okazało sprawca kolizji, 42-letni tarnogórzanin, który jeepem wjechał w tył poprzedzającego samochodu, był pijany. Mężczyzna w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu.

Tego samego dnia, kilka godzin później na ulicy Piłsudskiego w Pyrzowicach zatrzymano do kontroli drogowej 29-letniego kierowcę samochodu marki Audi. Okazało się, że mieszkaniec Będzina nie miał prawa jazdy i był pijany. W jego organizmie znajdowało się blisko 1,5 promila alkoholu.

W sobotę na ulicy Bytomskiej w Tarnowskich Górach wpadł kolejny pijany kierowca. Policjanci z drogówki zatrzymali 53-letniego zabrzanina, który kierował mercedesem, mając w organizmie 1,5 promila alkoholu.

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu?

  • Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku, jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu, podlegamy karze aresztu lub grzywny.

Co grozi za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości?

  • Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a kk, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

  • grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych,

  • za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio,

  • niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości,

  • kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł,

  • za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres, na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.

źródło: KPP Tarnowskie Góry