Placówka z Tarnowskich Gór jako pierwsza na Śląsku oferuje rehabilitację po COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne fot. repty.pl

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach jest pierwszą placówką na Śląsku, która oferuje rehabilitację pacjentów po przebytym Covidzie.

Z rehabilitacji mogą skorzystać pacjenci nie tylko z naszego regionu.

– Mamy informacje ze szpitali, gdzie powstały oddziały covidowe, że pacjenci, którzy opuszczają taki oddział, są bardzo osłabieni, mają problemy z koncentracją, polineuropatię, zaburzenia równowagi, koordynacji ruchowej – mówi Norbert Komar, dyrektor GCR-u.

 

– „Repty” nawiązały współpracę ze szpitalami chorób płuc w Pilchowicach i Orzeszu. Tam leczeni są ludzie z COVID-19, mają pełną diagnostykę, lekarze pulmonolodzy wiedzą najlepiej czy zmiany w płucach pozwalają na podjęcie rehabilitacji i nie są dla pacjenta niebezpieczne – dodaje.

– O tym, jakie zastosować leczenie, decyduje na pierwszej wizycie lekarz. Może to być indywidualna kinezyterapia, elektroterapia, hydroterapia, seanse w kriokomorze, zabiegi krioazotem, ćwiczenia w basenie – wyjaśnia Sylwia Romanowska, kierownik Działu Fizjoterapii GCR.

Plan pocovidowej rehabilitacji w GCR rozpisany jest na serię 10 wizyt. Pacjent ma zajęcia i zabiegi 2-3 godziny dziennie przez 2 tygodnie. 

– Często dochodzą do nas sygnały, że pacjenci opuszczający oddziały covidowe potrzebują pomocy psychologa – mówi dyrektor Komar. Jeśli zajdzie taka potrzeba, również ją zaproponujemy – zapewnia.

 

 

źródło: materiał prasowy od GCR Repty, powiat tarnogórski