„Płakaliśmy nad Australią..” Płonie największy Park Narodowy w Polsce. Dramatyczny apel

fot. Biebrzański Park Narodowy

Płonie największy Park Narodowy w Polsce. Pożar Biebrzańskiego Parku nie ustępuje. Susza i trudne warunki utrudniają akcję gaśniczą. Władze Parku proszą o wsparcie finansowe.

„Przejmowaliśmy się niedawno i płakaliśmy nad Australią… Dziś płonie największy polski Park Narodowy, jeden z najlepiej zachowanych torfowisk w Europie. To ptasi raj. Tysiące gęsi, kaczek, wiele batalionów, rycyków, kulików zatrzymywało się tu na wiosennych migracjach, by się wzmocnić przed dalszą wędrówką” – napisał Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Pożar wybuchł w niedzielę i cały czas jest przygaszany, jednak susza i silny wiatr powodują ponowne rozniecanie ognia. 

„Ten tragiczny pożar trawi wszystko… dziś rano miał powierzchnię blisko 1,5 tys. ha, to prawie tyle, co 2 tysiące boisk piłkarskich! A tak bardzo się powiększył. Ptaki tracą w ogniu swoje lęgi! Pisklętom grozi głód, bo ich żerowiska pełne do niedawna drobnych zwierząt, po przejściu żywiołu będą pustynią” – dodał Grygoruk.

Władze Parku proszą o wsparcie. Jeden kurs nalotu samolotem gaśniczym kosztuje ok. 10 tys. zł.

„Nasze środki zabezpieczane na wypadek pożarów (150 tys. w tym dofinansowanie z Funduszu leśnego Lasów Państwowych) skończyły się już wczoraj. Pożary nękają nas co roku, zwykle mają jednak powierzchnię do 200 ha rocznie, tymczasem spalony tylko w kwietniu ogniem obszar to blisko 2 tys. ha! Teraz intensywnie staramy się o dodatkowe wsparcie i dotacje na pokrycie kosztów nalotów samolotami gaśniczymi, jeden kurs to koszt ok. 10 tys.zł A tych kursów było wiele, końca nie widać…” – czytamy.

„Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z resortem. Organizowane zbiórki wspierają Ochotnicze Straże Pożarne. Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy” – czytamy na stronie Parku.

Wdzięczni jesteśmy za tyle odruchów serca. Odpowiadając na Państwa oczekiwania informujemy, że darowizny na doposażenie…

Publiée par Biebrzański Park Narodowy sur Mardi 21 avril 2020

 

źródło: Facebook Biebrzański Park Narodowy

Edycja. 22.04 godz. 9:00