W pobliżu klubu Onyx odkryto tajemnicze drzwi. „Prowadzą do podziemi Synagogi”

fot. Stowarzyszenie Gliwicka 66 | Facebook

Na placu u zbiegu ulic Stefana Szymały i Teofila Królika w Tarnowskich Górach od kilku dni trwają prace remontowe. Miejsce to jest również nazywane „Placem Synagogi” i znajduje się w pobliżu znanego klubu muzycznego Onyx. 

Podczas prac robotnicy natrafili na tajemnicze drzwi.

fot. Stanisław Torbus/Facebook

Spalona Synagoga? 

„Podczas remontu nawierzchni odsłonięto zarys drzwi prowadzących do podziemi spalonej Synagogi. Póki co nie wiadomo dokąd drzwi prowadziły” – napisał w mediach społecznościowych Stanisław Torbus.

„Mogła być to mykwa, kotłownia, piwnica lub zupełnie coś innego. Jedno jest pewne – nie poznamy tej tajemnicy bez badań o które wnioskowało stowarzyszenie Gliwicka 66” – dodał.

Tajemniczy układ cegieł 

„W związku z doniesieniami o odsłonięciu układu cegieł, który wygląda na potencjalną pozostałość po synagodze, będziemy próbowali skontaktować się z archeologiem, nadzorującym prace przy prowadzonej inwestycji” – czytamy na profilu stowarzyszenia Gliwicka 66.

Jak informuje stowarzyszenie w lutym wystąpiono do władz miasta z prośbą o rozważenie możliwości przeprowadzenia badań archeologicznych.

– W odpowiedzi z 5 marca br. Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry poinformował nas, że „w trakcie prac (…) prowadzony będzie nadzór archeologiczny przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach, polegający w szczególności na: obserwacji układu nawarstwień w wykopach, lokalizacji obiektów nieruchomych i ruchomych oraz sporządzeniu zbiorczej dokumentacji z prac w formie opisowej i fotograficznej. Ewentualne pozyskane materiały zabytkowe zostaną przekazane do zasobów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” – czytamy.

źródło: Stowarzyszenie Gliwicka 66, Stanisław Torbus/Facebook