Podpisano umowę na nadzór nad modernizacją linii nr 131 Chorzów Batory – Nakło Śląskie

Modernizacja połączenia kolejowego między Chorzowem Batorym, Bytomiem i Nakłem Śląskim ma zapewniony nadzór. Na ten cel PKP PLK przeznaczyło ponad 11 mln zł. Projekt zwiększa dostęp do kolei oraz usprawnia połączenie Śląska z nadbałtyckimi portami. Zwiększą się również możliwości kolejowych przewozów towarowych m.in w stronę Tarnowskich Gór.

Podpisanie umowy o nadzór jest istotne dla realizacji ważnej inwestycji. Dla podróżnych jej efektem będzie większa dostępność kolei – nowy przystanek Chorzów Uniwersytet i zmodernizowane stacje i przystanki między Chorzowem Batorym a Nakłem Śląskim.

Zwiększą się możliwości kolejowych przewozów towarowych w stronę Tarnowskich Gór, Lublińca i Kluczborka, Inowrocławia, Bydgoszczy oraz portów w Gdańsku i Gdyni. 

– Ważna społecznie i gospodarczo umowa za ponad 1,2 mld zł netto na odcinek Chorzów – Nakło Śląskie, na linii nr 131 ze Śląska do portów, ma zapewniony wymagany nadzór. Liczymy, że przyczyni się to do sprawnej i terminowej realizacji dużego przedsięwzięcia oraz właściwego zarządzania i rozliczeń m.in. środków unijnych, które współfinansują projekt – mówił Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Jest to jedna z największych inwestycji w województwie śląskim. Roboty budowlane przewidziane są na lata 2022-2024.

Dla podróżnych efektem inwestycji będzie większa dostępność kolei z nowego przystanku Chorzów Uniwersytet i nowych peronów na stacjach: Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom, Bytom Karb, Radzionków oraz przystankach Bytom Północ i Radzionków Rojca.

Zostanie wymienione 80 km torów i sieci trakcyjnej. Będą nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, co sprawi, że zwiększy się przepustowość linii – będzie mogło sprawnie kursować więcej pociągów, w tym dłuższych i cięższych składów towarowych.

Lokalne Centrum Sterowania w Bytomiu, wyposażone w nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym, zwiększy poziom bezpieczeństwa, podobnie jak przebudowa przejazdu i przejść dla pieszych. Zaplanowano budowę i przebudowę 29 obiektów, m.in. wiaduktów kolejowych w Radzionkowie i Świętochłowicach.

 

 

źródło: PKP PLK S.A. / materiał prasowy