Policja sprawdzi stan licznika. Za jego przekręcanie grozi nawet 5 lat więzienia

Od 25 maja 2019 roku cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Od 1 stycznia 2020 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spiszą stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza zostaną przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, znalazło się pod lupą stróżów prawa. Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych zostaną one przeniesie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Zgodnie z art. 306a kodeksu karnego zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru — stanowi przestępstwo, za które grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Odpowiedzialności karnej z tego paragrafu podlega zarówno osoba, która cofnęła licznik, jak i ta, która zleciła taką usługę.

 

źródło: KPP Tarnowskie Góry