Policjanci z Tarnowskich Gór stali na skrzyżowaniu [ZDJĘCIA]

fot. Policja Tarnowskie Góry

Policjanci z Tarnowskich Gór na jednym ze skrzyżowań rozmawiali z kierującymi samochodami oraz pieszymi. Głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze i zwrócenie uwagi na zmianę przepisów w ruchu drogowym. Uczestnicy otrzymali od policjantów odblaski.

 

Przypomnijmy, że od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy.

„Policjanci ciągle przypominają i objaśniają, co dokładnie zmieniło się w przepisach, jednak nie wszyscy użytkownicy dróg stosują się do nowych przepisów. Dlatego na jednym z tarnogórskich skrzyżowań mundurowi z drogówki propagowali bezpieczne zachowania na drodze” – mówi podkom. Damian Ciecierski, rzecznik prasowy tarnogórskiej policji.

„Motywem przewodnim prowadzonych działań było przede wszystkim zwrócenie uwagi kierujących oraz pieszych na nowe, obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku przepisy w ruchu drogowym” – dodał podkom. Ciecierski.

Nowe przepisy wprowadziły m.in. takie zmiany:

  • pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem (nie dotyczy tramwaju) już przy wchodzeniu na przejście dla pieszych,

  • zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych w sposób, który może ograniczać możliwość obserwacji sytuacji na jezdni podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych lub jezdnię,

  • na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego pojazdu obliczonej w metrach jako połowy wartości prędkości, z jaką się porusza (np. przy prędkości 120 km/h musi to być co najmniej 60 m),

  • w obszarze zabudowanym przez całą dobę obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, chyba że znaki drogowe stanowią inaczej.

 

źródło: KPP Tarnowskie Góry