Polska firma wprowadza do obrotu testy ma małpią ospę

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

BioMaxima wprowadza do obrotu testy do diagnostyki wirusa małpiej ospy – poinformowało przedsiębiorstwo w komunikacie prasowym. 

Spółka notowana na warszawskiej giełdzie uzyskała prawa do wprowadzenia do obrotu na terenie Unii Europejskiej testów do detekcji wirusa małpiej ospy.

„Są to testy do diagnostyki genetycznej, MPXV Real Time PCR LAB-KIT™ oraz szybki test antygenowy” – czytamy w komunikacie.

Prezes zarządu spółki wspomniał na nadchodzącym sezonie letnim 

„Podobnie jak w innych naszych testach genetycznych z linii LAB-KIT, dla zwiększenia wygody użytkowników, test przygotowany jest w formie zliofilizowanej (od razu w probówkach, kompatybilnych ze zdecydowaną większością termocyklerów qPCR). Pozwala to wydłużyć ich czas przydatności do użycia testu oraz umożliwia bezpieczny transport i przechowywanie w temperaturze pokojowej, co będzie istotne w nadchodzącym sezonie letnim” – powiedział Łukasz M. Urban, prezes zarządu BioMaxima.

W maju spółka zgłosiła w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych,
Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, jako wytwórca, dwa testy do diagnostyki wirusa małpiej ospy.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, materiał do badań może pochodzić z: plwociny, wymazu z nosogardzieli, migdałków, gardła, zmian skórnych, pęcherzy, płynów ustrojowych, krost i ran skórnych.

„Test genetyczny o dużej czułości”

„Przeprowadzone badania potwierdzają, że jest to wysokiej jakości test genetyczny o dużej czułości, wykrywający już 2 kopie genów w 20 µL mieszaniny reakcyjnej PCR” – brzmi fragment komunikatu.

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce wykryto pierwszy przypadek małpiej ospy. Niektórzy eksperci mówią wprost, że nie powinno się podawać tego typu informacji.

W ostatnich dniach prof. Piotr Kuna podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową przekazał, że w Polsce są zdecydowanie poważniejsze problemy, jeśli chodzi o ochronę zdrowia niż małpia ospa. Wskazał, że bardziej powinniśmy się martwić o nowotwory, choroby serca i naczyń oraz o udary  mózgu.

 

Czytaj także: Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce

 

źródło: Materiał prasowy www.biomaxima.com, PAP
Oprac. Redakcja