Polskie służby zatrzymały w Przemyślu rosyjskiego agenta

Zdjęcie ilustracyjne fot. gov.pl

Funkcjonariusze ABW zatrzymali pod zarzutem szpiegostwa obywatela Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Mężczyzna został zatrzymany w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego – informuje Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych

– Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych – podał Żaryn.

Zatrzymany usłyszał już zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Służby informują, że podejrzany przed zatrzymaniem planował wyjazd na Ukrainę.

– Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju – zaznaczył Żaryn.

Zabezpieczony obszerny materiał dowodowy jest analizowany przez polskie służby.

źródło: Materiał prasowy gov.pl