Posiedzenie Europejskiej Agencji Leków. Bez maseczek i dystansu

fot. urpl.gov.pl

W minionym tygodniu 16 i 17 marca odbyło się 115 posiedzenie Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków.  W posiedzeniu wziął udział m.in. Grzegorz Cessak, prezes urzędu ds. rejestracji leków.

Grzegorz Cessak przez ostatnie miesiące promował przestrzeganie zasad sanitarnych. W poniedziałek udostępnił zdjęcie z pomieszczenia zamkniętego. Bez maseczek, dystansu i jak widzimy na zdjęciu jest duży ścisk. Czy koronawirus przestał transmitować?

– Mówiliśmy m.in o potencjalnych konsekwencjach dla rynku leków wynikających z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Omówiłem też sytuację w Polsce  i kwestie dotyczące zdrowia publicznego, w następstwie wojny – napisał Cessak na Twitterze. 

„Na sali były same osoby zaszczepione, bo to odpowiedzialni ludzie”

Pod zdjęciem nasza redakcja zwróciła uwagę na brak maseczek i dystansu. Zapytaliśmy, czy był chociaż płyn do dezynfekcji. Na tweet odpowiedział rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

„W Holandii obowiązek noszenia maseczek obowiązuje tylko w transporcie publicznym. Na sali były same osoby zaszczepione, bo to odpowiedzialni ludzie, a EMA szczegółowo sprawdziła certyfikaty szczepień uczestników.”

„Dobrze że wirus zna holenderski i sobie przeczytał ustawę” – skomentował jeden z użytkowników Twittera.

Jak czytamy na rządowej stronie URPL, podczas posiedzenia zarząd przyjął roczny raport EMA za rok 2021, w którym agencja skupiła się na reakcji na pandemię COVID-19, ale także ogólnie zintensyfikowała działania regulacyjne.

„EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu 92 leków do stosowania u ludzi, z których 54 zawierały nowe substancje czynne, w tym pierwszą w swojej klasie substancję do leczenia agresywnej postaci raka piersi oraz pierwszą komórkową terapię genową do leczenia szpiczaka mnogiego. W dziedzinie weterynarii EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu 12 leków, w tym 5 szczepionek, takich jak nowa szczepionka dla świń, która może zmniejszyć potrzebę leczenia przeciwdrobnoustrojowego u zwierząt i może ograniczyć rozwój oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe” – czytamy.

 

źródło: urpl.gov.pl