Poważne problemy w Elektrowni Jaworzno? „Brakuje węgla”

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Media przekazały dzisiaj niepokojące informacje. Z doniesień wynika, że najnowszy blok w Elektrowni Jaworzno ma mieć problem z dostawami węgla z kopalń Tauronu.

Sprawę opisuje „Business Insider Polska”. Dziennikarze tego tytułu twierdzą, że dotarli do wewnętrznej  korespondencji między kierownictwem elektrowni a jedną ze spółek zależnych Rafako. Spółka ta zbudowała najnowszy blok w Jaworznie. Elektrownia Jaworzno ma mieć problemy z dostępnością węgla, a surowiec, który jest aktualnie wykorzystywany, ma być gorszej jakości, przez co ma dochodzić do awarii.

Na jednym z bloków elektrowni doszło w środę do ubytku mocy

„Rankiem 20 lipca z systemu wypadł jeden z bloków węglowych elektrowni Jaworzno. Powód: brak paliwa” – napisał na Twitterze Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki.

Tauron opublikował oświadczenie

– Blok 910MW w Jaworznie pracuje na bieżąco. Dziś jest na poziomie 870MW, zgodnie z zapotrzebowaniem Polskiej Siecie Elektroenergetycznej. Dysponujemy paliwem dla jednostki, zgodnie z kontraktem. Informacje spółki Rafako mają niewiele wspólnego z prawdą – przekazał Tauron na Twitterze.

„Próba straszenia opinii publicznej” 

„Informacje spółki Rafako to próba straszenia opinii publicznej i wymuszenia decyzji biznesowych. Blok #910MW jest ważnym elementem systemu, a #TAURON zrobi wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski” – czytamy w kolejnym wpisie.

Działacz Solidarnej Polski twierdzi, że braki węgla są spowodowane szkodliwą polityką Unii Europejskiej. 

„DOŚĆ TEGO! STOP EUROKRATOM! Przez 11 godzin blok Nowe Jaworzno @TauronPE o mocy 910 MW był zmuszony ograniczyć produkcję z powodu braku węgla. Do tego doprowadziła szkodliwa polityka Unii Europejskiej, która walczy z polskim węglem!” – napisał na Twitterze Janusz Kowalski.

źródło: Business Insider, Twitter, Tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek