Premier: COVID może wrócić. Za kilka tygodni chce przyjąć czwartą dawkę

fot. Przygody Przedsiębiorców/YouTube

„Mam nadzieję, że nie, ale przestrzegam dzisiaj wszystkich przed tym co może się stać jesienią. COVID może wrócić, dlatego zachowujmy zasady sanitarne. To jedna rzecz, ale druga zaszczepmy się tą trzecią, albo czasami czwartą dawką. Ja sam za kilka tygodni chce przyjąć czwartą dawkę, po prostu ponownie się zaszczepić” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Szef rządu przyjął propozycję wystąpienia na biznesowym kanale YouTube „Przygody Przedsiębiorców”. Prowadzący program zadał kilka niewygodnych pytań. Redaktor zapytał premiera, czy ten żałuje jakiś decyzji, które były podejmowane przez rząd w czasie pandemii koronawirusa. Jako przykład przytoczył lockdowny.

„Czy lek nie zaszkodził pacjentowi?” – zapytał prowadzący 

Premier odpowiedział, że w czasie pandemii Polska miała dobre parametry gospodarcze. Stwierdził, że pod tym względem wyszliśmy bardzo dobrze w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.

„Nie zgodzę się, że lekarstwo było gorsze od choroby. (…) Ja uważam, że lockdowny były potrzebne, ponieważ wtedy połowa społeczeństwa dramatycznie się obawiała zakażeń, druga połowa się tak nie obawiała zakażeń, obawiała się tych lockdownów. Trzeba było wyważyć locdowny do jakiegoś poziomu, ale także wszelkie inne zasady i dyscyplina antycovidowa, antyepidemiczna plus tworzenie miejsc w szpitalach jako coś, co było bardzo ważne” – powiedział Morawiecki.

„(…) jest jedna zasadnicza różnica między nami a Francją, nami a Hiszpanią, nami a Włochami. Tam dokonywano selekcji. Ten pacjent jeszcze może pójść na leczenie, a ten pacjent już nie może (…) U nas nie było czegoś takiego, owszem były różnego rodzaju ogromne problemy w służbie zdrowia, ale staraliśmy się położyć każdego pacjenta” – dodał.

Czy Polacy mogą obawiać się kolejnych lockdownów?

„Mam nadzieję, że nie, ale przestrzegam dzisiaj wszystkich przed tym co może się stać jesienią. COVID może wrócić, dlatego zachowujmy zasady sanitarne, to jedna rzecz, ale druga zaszczepmy się tą trzecią, albo czasem tą czwartą dawką. Ja sam za kilka tygodni chce przyjąć czwartą dawkę, po prostu ponownie się zaszczepić. Na grypę się szczepię od 20 kilku lat i chwalę sobie to” – odpowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Więcej w materiale poniżej 

źródło: Przygody Przedsiębiorców, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek