Premier ogłosił dymisje prezesa Wód Polskich i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

fot. screen Kancelaria Premiera/Facebook

Podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka — poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

„Całkowicie podzielam obawy i oburzenie związane z tą sprawą i zrobię wszystko, co tylko możliwe, by jak najszybciej zminimalizować skutki skażenia i jego wpływ na ekosystem. Winnych tego skandalu, tego ekologicznego przestępstwa o ogromnej skali – chcemy jak najszybciej znaleźć i ukarać jak najsurowiej” – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki.

Niemcy wykryli w skażonej Odrze rtęć

Szef rządu zauważa, że reakcja odpowiednich służb powinna nastąpić szybciej

„Sytuacji, z którą mamy do czynienia, w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale z pewnością reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej” – dodał premier tłumaczą dymisję dwóch ważnych urzędników.

Morawiecki zapewnia, że wnioski z tego zdarzenia zostaną wyciągnięte, a procedury ulepszone.

„Odpowiedzialność urzędników to kwestia ważna, ale teraz najbardziej na sercu leży nam ochrona ludzi i przyrody. Wciąż nie posiadamy stuprocentowej pewności co do przyczyn i źródła zatrucia, nie ulega jednak wątpliwości, że mamy do czynienia z jednym z najpoważniejszych skażeń środowiska od dawna” – stwierdził Morawiecki i dodał, że sprawa zatrucia Ody jest przez niego traktowana z najwyższym priorytetem.

„To jednak prawda”

„To jednak prawda. Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali. Nie ma jeszcze badań samych ryb. Strona niemiecka ma mieć je jeszcze dziś” – napisała za pośrednictwem mediów społecznościowych marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. 

źródło: Facebook/Mateusz Morawiecki, Twitter
Oprac. Redakcja