Preparat firmy Pfizer jest znacznie mniej skuteczny u dzieci w wieku 5-11 lat

New York Times donosi, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Pfizer „jest znacznie mniej skuteczna u dzieci w wieku od 5 do 11 lat niż u starszych dzieci” – czytamy. 

„NYT” powołuje się na dane zebrane przez urzędników służby zdrowia stanu Nowy York. Według portalu szczepionka nie zapewniała prawie żadnej ochrony przed zakażeniem „nawet miesiąc po pełnym szczepieniu”.

Niezależni eksperci w Polsce od dawana alarmują, że szczepienie młodszej grupy wiekowej preparatem na koronawirusa jest wątpliwe. Statystyki jasno wskazują, że znaczna większość dzieci przechodzi COVID-19 łagodnie. Przypomnijmy, że w województwie śląskim przez dwa lata zmarło jedno dziecko w wieku 5-11 lat z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa.

Ryzyko powikłań 

– Dzieci w wieku od 5 do 11 lat szczepione są preparatem o skuteczności 11% z ryzykiem poważnych powikłań przeciwko chorobie, którą nawet 98% przechodzi łagodnie lub bezobjawowo w momencie, gdy większość miała już kontakt z wirusem? – napisał w mediach społecznościowych dr Piotr Witczak, biolog medyczny, autor 15 publikacji naukowych w dziedzinie biologii/immunologii komórkowej.

źródło: www.nytimes.com