Prezes Banku Światowego spotka się z Morawieckim. Ostatnia taka wizyta była 13 lat temu

fot. Marta Gnilka-Jastrzebska

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezesem Grupy Banku Światowego Davidem Malpassem. Jednym z tematów spotkania będzie wsparcie dla Ukrainy oraz krajów przyjmujących ukraińskich uchodźców.

Będzie to pierwsza od 13 lat wizyta prezesa tej instytucji w Polsce. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 11 kwietnia o godzinie 12:00. Jak czytamy na rządowej stronie, grupa BŚ przygotowała dla Ukrainy ponad 925 mln dolarów.

„Fundusze te mają pomóc rządowi ukraińskiemu w świadczeniu kluczowych usług na rzecz ludności, w tym wypłatę wynagrodzeń i emerytur. Finansowanie to jest częścią 3-miliardowego pakietu wsparcia planowanego dla Ukrainy w najbliższych miesiącach” – informuje biuro prasowe KPRM.

Podobno grupa Banku Światowego pracuje również nad mechanizmami pomocy krajom, w których przebywają uchodźcy. Bank Światowy działa od 1944 roku. Jednym z głównych celów powstania tej instytucji była chęć odbudowy zniszczonych wojną krajów Europy i Japonii. W skład instytucji wchodzi ponad 180 krajów członkowskich a jej siedzibą jest stolica USA.

(r.d)

źródło: gov.pl