Przemoc w ośrodku dla dzieci w Kamieńcu. Prokuratura stawia zarzuty

Cztery osoby usłyszały zarzut znęcania się nad małoletnimi pacjentami Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Kamieńcu w gminie Zbrosławice (pow. tarnogórski). Od kilku dni ośrodek ma nową prezes. 

– Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie znęcania się nad małoletnimi pacjentami OLR „Pałac Kamieniec” oraz Zakładu Opiekuńczo–Leczniczego w Kamieńcu i Zbrosławicach – podała gliwicka prokuratura.

  • Śledztwo pozwoliło na ustalenie, że wobec małoletnich pacjentów ośrodka dochodziło do aktów przemocy fizycznej i psychicznej.
  • Przemoc była stosowana zarówno przez personel wychowawczy, jak i medyczny. Zostało to potwierdzone zeznaniami licznych świadków, w tym małoletnich pokrzywdzonych, zgromadzoną dokumentacją oraz zapisami z monitoringu.
  • Do przemocy dochodziło również na terenie Zespołu Szkół Specjalnych działających przy ośrodku.

– Zarzuty przedstawiono dyrektorowi Zespołu Szkół Specjalnych przy Ośrodku Leczniczo–Rehabilitacyjnym „Pałac Kamieniec”, kierownikowi zespołu pozalekcyjnego, jednemu z wychowawców oraz pielęgniarce. Dwa zarzuty dotyczą pozbawienia wolności małoletnich pokrzywdzonych, związane z zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego – informuje gliwicka prokuratura.

Do ośrodka przyjmowani są pacjenci z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym czy całościowymi zaburzeniami rozwojowymi. Mali pacjenci najczęściej mają ukończony proces diagnozowania lub intensywnego leczenia zachowawczego i nie wymagają dalszej hospitalizacji, ale ich stan zdrowia nie pozwala na przebywanie w dotychczasowym środowisku.

Małoletni pacjenci bardzo często pochodzą z placówek wychowawczych lub z rodzin zastępczych, których rodzice zostali pozbawieni lub ograniczeni we władzy rodzicielskiej.

Czytaj także: Co się dzieje w zakładzie psychiatrycznym dla dzieci? Szokujące doniesieni

Portal tarnogorski.info już w październiku 2021 roku informował o szokujących doniesieniach z OLR w Kamieńcu. Informowaliśmy wtedy, że Rzecznik Praw Dziecka prowadził dwie sprawy dotyczące tego ośrodka – indywidualną i skargę organizacji pozarządowej, która opisała m.in. przypadek stosowania przymusu bezpośredniego wobec pacjentów. Do prokuratury wpłynęło wtedy także zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na terenie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Zbrosławicach i Kamieńcu oraz szkoły przyzakładowej.

Siedem osób uciekło z ośrodka 

W październiku 2021 roku z ośrodka uciekło siedem osób. W tamtym czasie wystąpiliśmy do tarnogórskiej policji o statystyki interwencji w OLR w Kamieńcu-Zbrosławicach. Okazało się, że w 2021 roku liczba interwencji policji wzrosła o ponad 100 proc. W dodatku jakby tego było mało, to opiekunowie prawni otrzymali do podpisania oświadczenia, które błędnie wskazywały, że szczepienia dzieci preparatem na Covid-19 są obowiązkowe.

Czytaj także: Zbrosławice. Siedem osób uciekło z ośrodka rehabilitacyjnego w Kamieńcu

Sprawa jest rozwojowa, prokuratura planuje dalsze czynności procesowe. Od kilku dni ośrodek ma nowego prezesa. Więcej na ten temat wkrótce.

 

 

źródło: gov.pl, tarnogorski