Radny Mrachacz: Ci co się nie szczepią zagrażają osobom zdrowotnym

Do rady powiatu tarnogórskiego wpłynęła petycja fundacji Nowe Spektrum, której założycielem jest Grzegorz Płaczek. Fundacja nie chce ograniczeń praw dla osób niezaszczepionych. Organizacja podnosi fakt pośredniej dyskryminacji niezaszczepionych uczniów, która ma miejsce w szkołach. 

Komisja opiniująca petycję rozpatrzyła ją negatywnie. Następnie 30 listopada pismo było omawiane podczas sesji rady powiatu tarnogórskiego.

– Powiat powinien promować szczepienie, nie zmuszać. Ci co się nie szczepią zagrażają osobom zdrowotnym. On się musi dostać do szpitala i zajmuje miejsce. Druga sprawa, że Konstytucja zapewnia równość i inne rzeczy to tak, tylko nie w tym przypadku – mówił radny Paweł Mrachacz.

– Ja jestem zaszczepiony dwa razy i będę się szczepić trzecią dawką. Dlaczego? Ponieważ jak się obcuje w różnych towarzystwach i nie chcę kogoś zarażać. Nikt nie będzie przeze mnie cierpiał. To jest obowiązek każdego obywatela – dodał Mrachacz.

Według radnego niezaszczepiony powinien sobie zdać sprawę, że zagraża komuś.

Starosta Krystyna Kosmala zwróciła uwagę, że organizacja, która złożyła petycję, została zarejestrowana 30 lipca 2021.

– Być może jest to pomysł na zaistnienie tejże fundacji w ogólnopolskich mediach – oznajmiła starościna.

– Jeśli nam prawodawca nie zapewnił dobrego prawa, to co my mamy działać? Jestem trzy razy zaszczepiony, jak najszybciej poszedłem pierwszy dzień, w którym mogłem trzecią dawkę przyjąć. Ja rozumiem, że istnieje taka odpowiedzialność do i od. Ja uważam, że jestem odpowiedzialny za uczniów i osoby, z którymi się spotykam i dlatego dążę do szczepienia się – mówił polonista Michał Sporoń.

– Ja się nie boję o siebie, ja się boję o innych. To jest ta odpowiedzialność – dodał.

Wszyscy radni jednogłośnie opowiedzieli się za negatywnym rozpatrzeniem petycji. Poniżej wynik głosowania.

BIP