Szpieg w warszawskim urzędzie. To miejski urzędnik. „Jego działalność stanowiła zagrożenie”

fot. gov.pl

ABW zatrzymała obywatela Polski pod zarzutem szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej. Do zatrzymania doszło 17 marca na terenie Warszawy – poinformowała Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. 

Żaryn informuje, że zatrzymany mężczyzna pracował w jednym z warszawskich urzędów, a dokładnie w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego Warszawy.

– Posiadał dostęp do zbiorów Archiwum USC oraz do zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Z uwagi na charakter dokumentacji gromadzonej we wskazanych jednostkach działalność podejrzanego stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego RP – przekazał Stanisław Żaryn.

Sprawa ma charakter rozwojowy 

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli obszerny materiał dowodowym, który jest poddawany analizom. Mężczyźnie przedstawiono zarzut z art. 130 § 2 k.k. Wobec podejrzanego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

 

źródło: gov.pl