Rybnik. Mieszkania dla Ukraińców. Miasto wyremontuje 40 pustostanów

fot. UM Rybnik screen Facebook

Rybnik pozyskał blisko 4 mln złotych z funduszy unijnych na remont kilkudziesięciu pustostanów. Zamieszkają w nich uchodźcy z Ukrainy. Informacja ta wywołała burzę w sieci. 

„U nas czekają po 30 lat albo mieszkają kątem u rodziny, bo nie stać ich na swoje, a tu miasto rozdaje mieszkania. Może lepiej jechać na Ukrainie, załatwić sobie obywatelstwo i do Polski wrócić jako Ukrainiec, wtedy wszystko lepiej przyjdzie” – napisał jeden z komentujących.

Miliony z UE 

„Rybnik pozyskał 3,9 mln zł z funduszy unijnych na remont 40 nieużytkowanych pustostanów na mieszkania o charakterze socjalnym. Mieszkania będą przeznaczone dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Dofinansowanie pokryje 100% planowanych kosztów adaptacji mieszkań, co oznacza brak wkładu finansowego budżetu Miasta Rybnika” – czytamy na stronie rybnickiego magistratu.

Władze miasta podkreślają, że wyremontowane mieszkania, kiedy przestana pełnić funkcję tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy, będą przeznaczone na mieszkania o najmie socjalnym dla rybniczan.

Takie zapewnienie nie wszystkich przekonuje. Pojawiają się komentarze, że obywatele Ukrainy raczej zostaną w Polsce na stałe.

„Warunki ogłoszonego konkursu kwalifikowały tylko mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Aktualnie nie ma konkursu, w którym Miasto Rybnik mogłoby ubiegać się o dofinansowanie remontu mieszkań na potrzeby rybniczanek i rybniczan” – informują urzędnicy.

Internauci komentują 

Ja czekałem 13 lat na mieszkanie. Ile to pieniędzy wydałem na wynajem

A co z bezdomnymi, z tymi którzy mają trudną sytuację życiową, a są Polakami? Im mieszkań nie potrzeba?!

A My czekamy na mieszkania po kilka lat i dostajemy rudery do remontu!!

źródło: UM Rybnik, Media społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek