Sejm uchwalił podatek od zbiórek internetowych. „Będą łupić chore dzieci”

fot. SEJM RP

Sejm uchwalił dzisiaj podatek od zbiórek internetowych. Projekt wywołał oburzenie, politycy zaczynają się tłumaczyć. 

Od 1 lipca 2023 rok ma zostać wprowadzony nowy podatek od zrzutek. Jeżeli kwota przekazana przez wielu darczyńców jednemu organizatorowi, przekroczy ponad 54 tys. zł, wtedy beneficjent będzie musiał odprowadzić podatek w wysokości nawet 20%.

Znany społecznik i organizator wielu zbiórek charytatywnych w mocnych słowach skomentował nowy podatek.

– Państwa nie stać na leczenie niektórych osób, na rehabilitację i tym podobne, a więc co? Ano to, że taki chory człowiek słyszy: „przykro nam, nie możemy nic zrobić, a de facto brzmi to tak „sorry, musisz umrzeć”. Ludzie mają wybór, albo działają na własną rękę, bo chcą po prostu przeżyć i organizują najróżniejsze zbiórki, dosłownie często żebrząc na leczenie siebie lub swoich najbliższych, a że Polacy to naród solidarny i pełen empatii (oprócz promila wyjątków), to wielu ludziom udaje się zebrać potrzebną kwotę i żyją, brutalnie mówiąc, nie idą do piachu – zaczyna swój wpis Radosław Palacz, mieszkaniec Piekar Śląskich.

– Co robi PiS? PiS właśnie zagłosował „za” i opodatkował takie zbiórki. Ile? Ja się pytam ile można opodatkowywać, już opodatkowane nasze pieniądze? To jest nienormalne, to jest chore, to sku*******two w czystej postaci – oznajmił.

Społecznik mówi, że politycy mają chrapkę na łupienie chorych dzieci z pieniędzy.

Przeciwna była tylko Konfederacja, jednak cały projekt podobno niechcący poparła. Większość Koalicji Obywatelskiej wstrzymała się od głosu, a czterech parlamentarzystów głosowało za. Politycy PiS poparli pomysł.

Po fali krytyki PiS się wycofuje? 

„Informacja odnośnie zamieszania z opodatkowaniem zbiórek. Intencją poselskiego projektu było zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla darowizn z jednoczesnym uszczelnieniem systemu. W związku z wątpliwościami: klub @pisorgpl złoży w senacie poprawkę, która wykreśli ten zapis” – napisał poseł Łukasz Schreiber.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:50
02.02.2023

źródło: Media społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek