Śląskie. Afera korupcyjna. Urzędnik ustawiał przetargi. Sprawa jest rozwojowa

fot. Śląska Policja

Afera korupcyjna w województwie śląskim. Zatrzymano naczelnika jednego z urzędów w Kłobucku. Urzędnik miał ustawiać przetargi w zamian za korzyści majątkowe. Sprawa jest rozwojowa.  

Na początku tygodnia policjanci zatrzymali naczelnika wydziału jednego z kłobuckich urzędów oraz dwóch przedsiębiorców z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego. Wszystkim zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty.

8 zarzutów korupcyjnych

– Zarzuty związane są między innymi z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków służbowych przez naczelnika wydziału kłobuckiego urzędu, który prowadził sprawy dotyczące zamówień publicznych.  „Dbał” przy tym o to, aby zamówienia trafiały do ściśle określonych przedsiębiorców. Reprezentując urząd, w którym kierował jednym z wydziałów, zawarł z tymi osobami w latach 2021-2022 umowy na wykonanie różnych zadań publicznych, wycenionych na około 400 tys. złotych – informuje śląska policja.

Sprawa jest rozwojowa 

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych oraz poręczeń majątkowych w wysokości 25 tysięcy złotych. Dodatkowo, naczelnik został zawieszony w czynnościach służbowych. Jeśli podejrzani zostaną skazani, mogą grozić im kary do 10 lat więzienia.

W celu zapewnienia pokrycia przyszłych kar i grzywien, prowadzący śledztwo zajęli tymczasowo majątki podejrzanych o wartości blisko pół miliona złotych. Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie, którą śledczy określają jako rozwojową i planują już kolejne zatrzymania.

fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja

 

 

źródło: Śląska Policja
Oprac. Redakcja