Słowacja zawiesza szczepienie preparatem AstraZeneka. Zmarła 47-latka

fot. Pixabay

Ministerstwo zdrowia Słowacji poinformowało, że szczepienia pierwszą dawką preparatu AstraZeneca zostają zawieszone. Osoby, które otrzymały już pierwszą dawkę nadal mogą liczyć na drugi zastrzyk tym medykamentem. 

Państwowy Instytut Kontroli Leków poinformował o zgonie 47-letniej kobiety, która wcześniej otrzymała zastrzyk z preparatem AstraZeneca. Mówi się, że przyczyną śmiercią mogła być zakrzepica krwi.

– Osoby oczekujące na drugą dawkę tej szczepionki są obecnie szczepione preparatem Astra Zeneca. Szczepienie tą firmą w przypadku pierwszych szczepionek zostało zawieszone – poinformowało słowackie ministerstwo zdrowia.


Czytaj także: Dania wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca.


Rozważane są alternatywy

– Ministerstwo Zdrowia rozważa obecnie kilka alternatyw, jak będziemy postępować w tej sprawie na Słowacji. Kończymy wszystkie opinie ekspertów i będziemy się nimi zajmować jeszcze w tym tygodniu – czytamy w komunikacie MZ.

O skutkach ubocznych preparatu AstraZeneca słyszymy od dawna. Wiele osób bardzo ciężko przechodzi pierwsze godziny po zastrzyku. Słowacja jest kolejnym krajem, który mówi o bardzo zakrzepicy, która mogła być wywołana po podaniu medykamentu, który docelowo ma chronić przed infekcją koronawirusa.

 

źródło: www.health.gov.sk, Polsat News