Stanisław Kowolik: Nie realizując wartości, demokracja przepoczwarza się w totalitaryzm

Stanisław Kowolik fot. UM Tarnowskie Góry

XIX Sympozjum Tarnogórskie ze względu na epidemię zostało zorganizowane w internecie. 

„Demokracja autentyczna czy totalitarna” – tak brzmiało hasło tegorocznego Sympozjum.

– Kiedy na początku lat 90 nadawaliśmy kształt odzyskiwanej wolności, w dyskursie publicznym dominowało hasło końca historii. Jan Paweł II w encyklice Centesimus annus określał warunki, jakie spełniać musi demokracja, aby naprawdę służyła człowiekowi i ostrzegał, że nie realizując wartości, demokracja przepoczwarza się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. W jakiej kondycji znajduje się demokracja w krajach świata zachodniego? Czy forsowane zmiany cywilizacyjne zmierzają do budowania demokracji autentycznej, czy demokracji totalitarnej? Czy ostrzeżenia Jana Pawła II pozostają nadal tylko na papierze, czy już obserwujemy ich materializację? – zapowiedział Sympozjum inicjator i organizator wydarzenia Stanisław Kowolik.

24 października w kościele św. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny inaugurująca XIX Sympozjum Tarnogórskie.

Tradycyjnie liturgii przewodniczył JE Ks. Bp Jan Kopiec – ordynariusz gliwicki.

Prezydent Andrzej Duda przesłał list z pozdrowieniami do uczestników Sympozjum. 

„Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na XIX Sympozjum Tarnogórskie. Mija już 20 lat odkąd gromadzą się Państwo, aby razem podejmować refleksję i dyskusję nad zagadnieniami i wyzwaniami istotnymi dla współczesnego życia społecznego i politycznego” – czytamy w liście.

„Tegoroczna edycja Sympozjum Tarnogórskiego odbywa się w szczególnym czasie, kiedy nasz kraj wraz z całym kręgiem cywilizacji euroatlantyckiej angażuje się w walkę z epidemią koronawirusa. Ten wielki problem, o żywotnym znaczeniu dla całych narodów i społeczeństw, łączy się również z przyświecającym Państw obradom pytaniem: Demokracja autentyczna czy totalitarna” – wskazuje Prezydent Andrzej Duda.

„Być może warto, zdobywając się na odrobinę dystansu do wydarzeń, w których bierzemy aktywny udział, w analogiczny sposób spojrzeć także na nasze czasy. Nie należy to rzecz jasna, do tych, którzy znajdują się na pierwszej linii walki ze śmiertelną chorobą i jej rozprzestrzenianiem się. Ale chyba można dać asumpt do ciekawej dyskusji tu, w Tarnowskich Górach, uczonym. Jestem przekonany, że dzięki Państwa namysłowi możemy wyjść z bieżących doświadczeń nie tylko obronną ręką, ale też wzmocnieni o nową praktyczną mądrość z dziedziny życia zbiorowego. Życzę, aby przyczyniło się do tego również rozpoczynające się Sympozjum” – dodaje.

 


Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miejskim w Tarnowskich Górach.