Torbus: Średnia wydajność jednego punktu szczepień to 200 osób tygodniowo

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Kiedy ruszą szczepienia mieszkańców powiatu tarnogórskiego? Jak długo będzie to trwać? Czy uda się zaszczepić jeszcze w tym roku? 

Na te pytania nie znamy jeszcze dokładnej odpowiedzi, są natomiast wyliczenia byłego wicestarosty tarnogórskiego.

Ruszył Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, czyli m.in. pracowników szpitali, aptek. 

„Z informacji przekazanych przez dyrektorów placówek, średnia wydajność jednego punktu szczepień to ok. 200 osób tygodniowo. Mamy w powiecie tarnogórskim 19 punktów szczepień czyli tygodniowa wydajność to 3800 szczepień w ciągu tygodnia” – wylicza Stanisław Torbus, członek zarządu powiatu tarnogórskiego.

W tym roku nie uda się zaszczepić połowy mieszkańców tarnogórskiego? 

„Zakładając, że tylko połowa mieszkańców naszego powiatu, czyli 70 tysięcy osób zechce się zaszczepić, to zaaplikowanie jednej dawki szczepionki będzie trwało ponad 18 tygodni. Należy jednak pamiętać, że tą szczepionkę należy zaaplikować dwukrotnie, a więc 18 tygodni mnożymy razy dwa” – zauważa Torbus.

„Z tych krótkich wyliczeń wynika, że program szczepień w naszym powiecie powinien zakończyć się najwcześniej w okolicy października i to przy założeniu, że nie będzie żadnych opóźnień w dostawach szczepionek, a masowe szczepienia ruszą jeszcze w styczniu” – twierdzi.

„Dlatego uzbrójmy się w cierpliwość i póki co nadal stosujmy zasady bezpieczeństwa sanitarnego” – dodaje na koniec wpisu w mediach społecznościowych.

Starostwo powiatowe publikuje pierwsze ulotki informacyjne, na których możemy znaleźć lokalizację punktów szczepień w regionie. 

powiat tarnogórski
źródło: powiat tarnogórski, Stanisław Torbus/Facebook