Strażacy z Gliwic mają nowy wóz. Jedyny taki w województwie śląskim

fot. KM PSP Gliwice

Gliwicka straż pożarna ma nowy pojazd. Maszyna ma być odpowiedzią na „aktualne zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego” – czytamy w komunikacie prasowym. 

Nowy sprzęt od teraz stanowi wyposażenie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno–Ekologicznego w JRG PSP Gliwice – Łabędy. Pojazd został zbudowany na bazie samochodu Scania z napędem 4×2.

– Przeznaczony jest do usuwania skażeń (dekontaminacji) przy zagrożeniach z zakresu CBRNE. Jest to jedyny tego typu pojazd na terenie województwa śląskiego – informuje gliwicka straż pożarna.

– Pojazd otrzymał nazwę DECON. Został wyposażony w zewnętrzny, mobilny moduł do dekontaminacji pianą aktywną, zewnętrzną kabinę do wstępnego usuwania skażeń, zespół pomieszczeń umożliwiających dekontaminację ratowników, pakiet środków ochrony indywidualnej i szereg specjalistycznych urządzeń, w tym do procesu fumigacji wewnętrznej i wykrywczo–pomiarowych.

Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 300 litrów, zbiornik na wodę podekontaminacyjną o pojemności 400l litrów i instalację CWU.

fot. KM PSP Gliwice
fot. KM PSP Gliwice
fot. KM PSP Gliwice

źródło: KM PSP Gliwice
Oprac. Redakcja