Szczepionka AstraZeneca. EMA: jest bezpieczna

Komitet ekspercki EMA jednoznacznie potwierdza, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna. Preparat nie ma związku ze zwiększeniem liczby przypadków zakrzepowych. Wnioski naukowe są jasne – napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Kilka europejskich państw wstrzymało w ostatnim czasie szczepienia preparatem AstraZeneca. Decyzje były efektem kliku podejrzanych przypadków śmierci i incydentów zakrzepowo-zatorowych.


Czytaj także: Kolejny kraj wstrzymuje szczepienia serią AstraZeneca. Nie żyje 43-letni żołnierz


„Dziś jesteśmy w szczególnie trudnym momencie, dlatego tak ważna jest informacja, którą przekazała właśnie Europejska Agencja Leków. Brzmi ona jednoznacznie – szczepionka firmy Astra Zeneca jest bezpieczna! Kraje, które wstrzymały nią szczepienia, wznawiają je” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

„Zachęcam wszystkich, którzy się kwalifikują, by wykorzystali szansę i się zaszczepili – każda dawka szczepionki, nieważne od jakiego producenta, to krok we właściwym kierunku. Od tego zależy bezpieczeństwo nas wszystkich”- dodał szef rządu.

„Rok temu przed Wielkanocą nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Dziś pojawiła się broń i realna nadzieja – jest nią szczepionka. Proszę – wykorzystajmy ją!” – zaapelował premier Morawiecki.