REKLAMA
Funkcjonariusze Straży Granicznej w województwie opolskim zintensyfikowali kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców. Od początku roku mundurowi sprawdzili 26 podmiotów gospodarczych, w których pracowało w sumie 728 obcokrajowców. Wyniki kontroli są alarmujące – aż 218 osób, czyli około 30% wszystkich skontrolowanych, wykonywało pracę nielegalnie.
Wśród ujawnionych przypadków nielegalnego zatrudnienia znaleźli się obywatele m.in. Ukrainy, Uzbekistanu, Kolumbii, Indii i Bangladeszu. Kontrole ujawniły, że część pracodawców powierzających pracę cudzoziemcom działała wbrew obowiązującym przepisom, co skutkowało skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu.
Nowe przepisy od 1 czerwca 2025 roku
1 czerwca 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Mają one na celu:
-
usprawnienie procedur związanych z zatrudnianiem
-
zwiększenie skuteczności kontroli
-
zaostrzenie sankcji dla osób i firm łamiących przepisy
Obecnie wysokość kary jest proporcjonalna do liczby nielegalnie zatrudnionych. Pracodawca może zapłacić od 3 tys. zł do nawet 50 tys. zł. Cudzoziemiec za nielegalne wykonywanie pracy zapłaci co najmniej tysiąc złotych.
Co było przed 1 czerwca 2025 roku?
-
Kara dla pracodawcy: od 1 000 zł do 30 000 zł – niezależnie od liczby nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców.
-
Brak proporcjonalności – firma mogła zatrudnić kilku pracowników „na czarno” i zapłacić jedną karę.
-
Cudzoziemiec mógł dostać grzywnę i nakaz opuszczenia Polski.
Co jest po 1 czerwca 2025?
-
Kara dla pracodawcy: od 3 000 zł do 50 000 zł za każdą osobę zatrudnioną nielegalnie.
-
Kara proporcjonalna – im więcej pracowników bez zezwoleń, tym wyższa grzywna.
-
Cudzoziemiec – grzywna minimum 1 000 zł.
-
Zwiększone kontrole i szybsze procedury legalizacji pracy.

REKLAMA
źródło: Śląska Straż Graniczna
REKLAMA
















