Szwecja rezygnuje z zalecania szczepionek przeciw COVID dzieciom w wieku 5-11 lat

Zdjęcie ilustracyjne fot. CDC z Pexels

Szwecja rezygnuje z zalecania szczepionki przeciw COVID-19 dzieciom w wieku 5-11 lat.  Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego argumentuje, że korzyści nie przewyższają ryzyka – donosi Reuters.

„Przy dzisiejszym stanie wiedzy, przy niskim ryzyku poważnych chorób u dzieci, nie widzimy żadnych wyraźnych korzyści ze szczepienia ich” – powiedziała urzędniczka Britta Bjorkholm, cytowana przez Reuters.

Szwecja jest kolejnym krajem, który podważa zasadność podawania preparatów na koronawirusa dzieciom w wieku 5-11 lat. Kilka dni temu informowaliśmy, że norweski odpowiednik ministerstwa zdrowia stwierdził, że dzieci we wspomnianym przedziale wiekowym mogą mieć lepszą ochronę przed przyszłymi wariantami, jeśli zostaną zarażone w sposób naturalny. Szczepionka ma być proponowana dzieciom szczególnie narażonym na ciężki przebieg.

Tymczasem na Śląsku 

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zachęca rodziców, aby ich dziecko przyjęło preparat na COVID-19, choć na profilu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego są podawane wybiórcze dane. ŚUW podaje informacje o skuteczności preparatów, brakuje natomiast informacji jaki procent dzieci w regionie może ciężko odczuć skutki najpopularniejszej na świecie choroby.

Jakiś czas temu wysłałem kilka pytań do Aliny Kucharzewskiej, rzecznika prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Z udzielonej odpowiedzi można wywnioskować, że wojewoda Wieczorek nie wie, ile dzieci w wieku 5-11 lat mieszka w woj. śląskim.

Redakcja: Ile dzieci w wieku 5-11 lat mieszka w woj. śląskim?

Alina Kucharzewska: Pytanie w zakresie kompetencji GUS.

Redakcja: Podczas rozmowy z naszym portalem wojewoda powiedział, że wiele dzieci „okupuje szpitale” w woj. śląskim z powody koronawirusa. Proszę przedstawić dane, na które powołuje się wojewoda Wieczorek. Ile dzieci w wieku 5-11 lat przebywało w szpitalach w woj. śląskim z powodu COVID-19 w okresie od 1 listopada 2021 roku do 10 stycznia 2022 roku.

Alina Kucharzewska: Hospitalizacje dzieci w wieku od 5 do 11 lat z powodu choroby zasadniczej COVID–19: 46. Hospitalizacje dzieci w wieku od 5 do 11 lat z powodu choroby współwystępującej z COVID–19: 88.

Redakcja: Podczas rozmowy z wojewodą zapytałem, dlaczego promuje szczepionki na COVID-19 dla dzieci. Wojewoda Wieczorek odpowiedział, że „dzieci również transmitują tego wirusa, gdzie mogą przekazać tego wirusa swojej babci, swojemu dziadkowi”. Czy wojewoda Jarosław Wieczorek wie, że osoby zaszczepione również transmitują tego wirusa i mogą przekazać go babci i dziadkowi?

Alina Kucharzewska: Wiemy wszyscy, iż zaszczepione osoby (nie tylko dzieci), nie tylko transmitują wirusa, ale także mogą zachorować. Szczepionka chroni jednak przed ciężkimi przechodzeniem zakażenia i zmniejsza ryzyko hospitalizacji.

Warto dodać, że przez przez prawie dwa lata w województwie śląskim zmarło jedno dziecko w wieku 5-11 lat z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa.

 

źródło: Reuters, tarnogorski