Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Bytom i Gliwice mówią nie dla syren alarmowych w niedzielę

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Kolejne śląskie samorządy informują, że nie uruchomią w niedzielę syren alarmowych. Przypomnijmy, że w niedzielę rano w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej w całej Polsce mają zawyć syreny. Będzie to jednocześnie trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

Syreny nie zawyją m.in. w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich, Bytomiu, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Katowicach, Rybniku, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Lokalne władze tłumaczą swoją decyzję troską o uchodźców z Ukrainy.

Uchodźcy otrzymają wiadomość SMS 

„Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłany zostanie Alert RCB z informacją o uruchomieniu jutro syren w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. SMS zostanie wysłany w języku ukraińskim” – informuje MSWiA.

Piekary Śląskie

„Miasto Piekary Śląskie w trosce o przebywających na jego terenie obywateli Ukrainy odmówiło uruchomienia syren” – czytamy na profilu piekarskiego magistratu.

Tarnowskie Góry 

– Burmistrz Tarnowskich Gór podjął decyzję o nieprzeprowadzaniu powyższej akcji. Decyzja podyktowana jest dobrem mieszkańców i uchodźców oraz sytuacją za wschodnią granicą. Przeprowadzenie testu mogłoby wprowadzić niepotrzebną panikę wśród mieszkańców i goszczących w Tarnowskich Górach uchodźców – informuje tarnogórski magistrat.

Tarnogórscy urzędnicy dodają, że „drugim powodem nie włączenia się miasta w akcję są niezachowane przez Urząd Wojewódzki procedury dotyczące terminów powiadomienia samorządów, a co za tym idzie mieszkańców o planowanym teście syren”.

Gliwice 

„Podobnie jak wielu prezydentów śląskich miast, podjąłem decyzję o nieprzeprowadzaniu tego testu w Gliwicach. Ostatni tego typu test przeprowadzaliśmy w Gliwicach jesienią ubiegłego roku. Syreny są z pewnością sprawne. Upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej, to z pewnością ważna sprawa. Powinniśmy zachowywać pamięć o tej tragedii. Sądzę jednak, że są na to lepsze sposoby niż ten wymyślony przez urzędników państwowych” – napisał na Facebooku Adam Neuman, prezydent Gliwic.

źródło: Facebook, Twitter, tarnogorski 

AKTUALIZACJA GODZ. 14:20