W centrum Tarnowskich Gór wybudują wielopoziomowy parking na 300 miejsc?

fot. UM Tarnowskie Góry

Nawet 300 miejsc parkingowych? Tarnogórski samorząd planuje wybudować wielopoziomowy parking w centrum miasta. „Prace koncepcyjne już trwają” – informuje Urząd Miejski. 

Wielopoziomowy parking to temat, o którym mówi się w Tarnowskich Górach od bardzo dawna. Kilka miesięcy przed wyborami na horyzoncie pokazuje się promyk nadziei, że tego typu obiekt może powstać pomiędzy ulicą Sienkiewicza a Sobieskiego.

Skąd pieniądze na inwestycję? 

– Będziemy szukać inwestora, który na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego wykona taki parking. Firma prywatna wybuduje, czerpiąc korzyści z tego parkingu oraz zorganizuje parkowanie w ścisłym centrum miasta – mówi Piotr Korab, naczelnik wydziału promocji.

– Miasto ma już pierwsze koncepcje budowy obiektu. Miejsce za budynkiem Urzędu Miasta na ul. Sienkiewicza to jedyna możliwa w centrum miasta lokalizacji takiej inwestycji. Teren, na którym w przyszłości miałby zostać wybudowany parking, jest w większości własnością gminy. Na ostatniej sesji Rada Miejska wyraziła zgodę na zakup sąsiednich działek, na których stoją obecnie m.in. zabudowania gospodarcze – informuje tarnogórski magistrat.

– W najbliższym czasie będziemy rozmawiać z ich właścicielami – zapowiada burmistrz Arkadiusz Czech wskazując, że obiekt powinien – w połączeniu z innymi – zaspokoić potrzeby parkingowe przyjeżdżających do centrum kierowców.

300 miejsc parkingowych 

Wstępne koncepcje mówią, że parking mógłby pomieścić nawet 300 samochodów i będzie miał trzy kondygnacje. To jednak będzie zależne od wyników badań podłoża.

– Musimy być bardzo ostrożni w pracach projektowych dlatego, że obok mamy zabytkowe obiekty, poza tym nowa bryła nie może zdominować sąsiednich budynków i całego, zabytkowego krajobrazu – dodaje wiceburmistrz Bartosz Skawiński.

Kiedy mógłby powstać obiekt? 

Samorząd chwali się, że na miejscu po Tarmilo powstało już 100 miejsc parkingowych i dodatkowo rozpoczęła się budowa kolejnych 200 miejsc przy Centrum Przesiadkowym w okolicach dworca PKP. Jednak na parking wielopoziomowy będziemy musieli jeszcze poczekać

„Plan miasta wygląda następująco: jeśli jeszcze jesienią gotowa będzie koncepcja, na przełomie tego i przyszłego roku mogłyby zacząć się prace projektowe parkingu” – informuje magistrat.

„Czuć zbliżające się wybory” – skomentował plany tarnogórzanin Krzysztof Bergier, jeden z lokalnych społeczników.

W miejscu tym planuje się wybudowanie parkingu wielopoziomowego. fot. UM Tarnowskie Góry

źródło: UM Tarnowskie Góry