Spór z francuskim monopolistą! Chwilowo bez podwyżek za wodę, sprawa w sądzie

fot. UMTG

Podwyżki za wodę i odprowadzanie ścieków w Tarnowskich Górach zostały zatrzymane, przynajmniej na jakiś czas. 

Wody Polskie odmówiły zatwierdzenia nowych taryf dla Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Od 2018 roku taryfy dla przedsiębiorstw wodociągowych zatwierdza instytucja państwowa „Wody Polskie”. Wcześniej taryfy były zatwierdzane przez burmistrza i Radę Miejską i nawet jak samorządowcy nie godzili się na podwyżki, to przedsiębiorstwo mogło uchylić się od tej decyzji.

 

Na początku tego roku gliwicki oddział Wód Polskich zatwierdził proponowane przez PWiK wyższe taryfy. Od tej decyzji odwołało się miasto Tarnowskie Góry.

Dzięki temu przynajmniej na jakiś czas udało się zatrzymać wzrost cen, ponieważ pod koniec sierpnia prezes Wód Polskich uchylił decyzję zatwierdzającą podwyżki.

Od tej decyzji PWiK może się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

ZOBACZ: Woźniki „wygrały” z firmą Veolia! Będzie nadal drogo, ale chwilowo bez podwyżek za wodę

Na tapecie jest kolejny spór z monopolistą. Chodzi o wypłatę dywidendy czyli wypłatę wspólnikom PWiK części zysku netto.

W czerwcu odbyło się zgromadzenie wspólników

„Zysk na koncie spółki to 1,5 mln zł, a akcjonariusz większościowy zaproponował wypłacenie dywidendy w wysokości ok. 8 mln. zł. Skąd pieniądze? W trakcie dyskusji okazało się, że zarząd spółki zamierza zaciągnąć pożyczkę w ramach grupy kapitałowej Veolia. Nasz przedstawiciel sprzeciwił się temu, argumentując, że sytuacja nie pozwala na wypłatę dywidendy” – powiedział Tygodnikowi Gwarek burmistrz Arkadiusz Czech.

Tarnowskie Góry są akcjonariuszem mniejszościowym, więc miasto zostało przegłosowane.  Burmistrz Czech zaskarżył decyzję do sądu gospodarczego.

Struktura kapitałowa PWiK Tarnowskie Góry:

1. VEOLIA – posiada – 68,6 % kapitału
2. Gmina Tarnowskie Góry – 25,3 %
3. Gmina Miasteczko Śląskie – 3,1 %
4. Pracownicy i byli pracownicy – 3,0 %

„Całość zakwestionowanej dywidendy na rok 2019 to jest ok. 6,45 mln zł” – powiedziała nam Anna Tronina z biura prasowego PWiK.

I tych pieniędzy nie ma w kasie spółki?

„Nie że nie ma w kasie, my mamy te środki do wypłaty, to gmina Tarnowski Góry zablokowała wypłatę dywidendy, bo stwierdziła, że chciałby żeby ta dywidenda była zupełnie inaczej podzielona” – odpowiedziała Tronina.

Do tematu będziemy wracać.

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK 

 

 

źródło: Tygodnik Gwarek, tarnogorski.info