Timmermans powiedział, że będzie przyspieszenie, jeśli chodzi o likwidację kopalń

fot. Jakub Chełstowski | Twitter

W poniedziałek do Chorzowa przyjechał Frans Timmermans, który koordynuje Europejski Zielony Ład. Po wizycie marszałek Jakub Chełstowski ogłosił wielki sukces. Do woj. śląskiego ma popłynąć strumień unijnych pieniędzy. Pojawiają się jednak pierwsze wątpliwości. Co w zamian? 

„To jest bardzo ważny krok i cieszę się z decyzji Komisji Europejskiej, która zatwierdziła plany sprawiedliwej transformacji. Kluczowe jest, że program o wartości ponad 2 mld euro będzie zarządzany regionalnie” – napisał Chełstowski w mediach społecznościowych.

Podczas wizyty Timmermans podkreślił, że konieczne jest przyspieszenie transformacji w kierunku energii odnawialnej. Urzędnik unijny ocenił, że redukcja zależności energetycznej Unii Europejskiej od Rosji może skutkować spalaniem większej ilości węgla, ma być to jednak sytuacja chwilowa.

Związkowcy śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” oceniają, że przebieg spotkania nie napawa optymizmem, co do właściwej realizacji idei sprawiedliwej transformacji woj. śląskiego.

Timmermansa podczas wizyty w regionie spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych. W trakcie spotkania Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” wskazał, że środki obiecane przez KE nie wystarczą na przeprowadzenie transformacji górnictwa i województwa śląskiego. Kolorz przytoczył raport Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, z którego wynika, że w przypadku likwidacji górnictwa zastąpienie miejsc pracy w PGG i firmach kooperujących etatami o podobnej wartości w innych sektorach będzie kosztować ok. 200 mld zł.

– Proponowana dla naszego województwa transformacja na tę chwilę niestety sprawiedliwa nie jest – ocenił szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Przypomnijmy, że w 2021 roku przez przedstawicieli rządu i związkowców została podpisana umowa społeczna dotycząca przyszłości górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Umowa zakłada funkcjonowania kopalń do 2049 roku. Dokument ten nie uzyskał jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej.

źródło: Media społecznościowe solidarnosckatowice.pl
Oprac. Łukasz Dudek