Śląskie. Tragedia nad wodą. Nie żyje 20-latek

Zdjęcie ilustracyjne fot. Policja

Nie żyje 20-letni mieszkaniec powiatu zawierciańskiego. Do zdarzenia doszło podczas niedzielnego wypoczynku nad zalewem Dzibice w gminie Kroczyce (woj. śląskie). Na miejscu policja prowadzi czynności pod nadzorem prokuratora. 

Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę, 19 czerwca. Policja otrzymała zgłoszenie przed godziną 18:00. – Mężczyzna pływał i nagle pojawił się pod lustrem wody. Akcja ratunkowa trwała od godziny 17:40. Po godzinie 21:00 otrzymałam informacje, że akcja została zakończona, niestety z fatalnym skutkiem – przekazała nam Marta Wnuk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.
Tragiczny początek sezonu wakacyjnego, który nawet się jeszcze nie rozkręcił. Z różnych miejscowości z całej Polski docierają do nas informacje o tragediach, do których w ostatnim czasie doszło podczas wypoczynku nad wodą.

Policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku

  • Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
  • Gdy wodzimy z dziećmi do wody zabezpieczamy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy odrazy do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • Nie skaczmy „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w trakcie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
  • Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
  • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.
Tragedia w Rogoźniku. 49-latek utonął w zalewie
źródło: tarnogorski.info, Policja
Oprac. Redakcja