Ukraińscy rolnicy blokują przejścia graniczne. Zablokowali polskim tirom drogę

fot. Policja Lubelska

Rolnicy z Ukrainy odpowiadają na protest polskich rolników. W sobotę rano rozpoczęła się blokada czterech przejść na granicy z Polską. Polskie ciężarówki nie mogą przejeżdżać.

„Polscy rolnicy grają na rękę Putinowi, bo chcą, żeby ukraińskie zboże zostało na Ukrainie, a ceny wzrosły” – przekazali w komunikacie ukraińscy farmerzy.

Ogólnoukraińska Rada Rolna opublikowała oświadczenie, w którym wskazuje na „kategoryczny brak zgody ukraińskich rolników na działania strony polskiej, która jednostronnie, z naruszeniem unijnych zasad handlu i decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wznowienia tranzytu ukraińskich produktów rolnych, nadal fizycznie blokuje ciężarówki jadące z Ukrainy na terytorium Polski”.

Około 450 ciężarówek z Polski czeka w sobotę przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku. W drugą stronę kolejka ma być jeszcze dłuższa.

Protest polskich rolników 

W piątek rozpoczął się protest polskich rolników w Dorohusku. Trwa tam blokada drogi prowadzącej do granicy. Blokada DK 12 w miejscowości Okop (pow. chełmski) ma zakończyć się w poniedziałek o północy.

„Ruch dla autokarów nie jest zablokowany. Protestujący blokują jedynie samochody ciężarowe jadące w kierunku granicy. W ciągu godziny przepuszczane są dwie ciężarówki” – relacjonuje  nadkomisarz Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

fot. Policja Lubelska

Z polskimi rolnikami spotkał się minister rolnictwa Robert Telus

„Właśnie zakończyłem rozmowy z protestującymi rolnikami w Dorohusku. Przedstawiłem pomoc rządową skierowaną dla polskiego rolnika oraz harmonogram. Od przyszłego tygodnia przyjmowanie wniosków na pomoc nawozową oraz 2 pomoc zbożową, pierwsze środki na konta do 25.06” – napisał minister Telus w sobotę.

źródło: Policja, Media
Oprac. Łukasz Dudek