USA przekażą Polsce ponad 280 mln dolarów

Polska otrzyma od USA ponad ćwierć miliarda dolarów pomocy. Jest oświadczenie amerykańskiej ambasady. Pieniądze mają wzmocnić Polskę i zwiększyć potencjał odstraszania przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji. 

„Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing. Wsparcie ogłoszone przez sekretarza Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą, ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji” – czytamy w oświadczeniu, które zostało opublikowane na Twitterze.

Nadzwyczajne wsparcie Ukrainy 

„Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi. Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy” – czytamy w dalszej części komunikatu.

„Dobra wiadomość” 

„Mamy kolejną dobrą wiadomość dot. naszej współpracy w ramach sojuszu transatlantyckiego. Kongres USA zatwierdził pomoc dla Polski w kwocie prawie 290 mln dol. Środki będą przeznaczone na uzupełnienie sprzętu w wojsku, który przekazaliśmy Ukrainie” – mówił podczas konferencji prasowej poseł PiS Jach Michał. 

źródło: US Embassy Warsaw/Twitter, PiS
Oprac. Redakcja