Uważajcie! Na tarnogórskich dolomitach zauważono barszcz sosnowskiego

Zdjęcie ilustracyjne. fot. broszura GIS

Na dolomitach w Tarnowskich Górach, w okolicach ulicy Kopalnianej, zauważono barszcz sosnowskiego. Roślina ta jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin w Polsce. 

W ostatnich dniach jest gorąco i wilgotno. To właśnie w takich warunkach, barszcz sosnowskiego staje się najbardziej niebezpieczny, nawet przejście w pobliżu może wywołać rany na skórze.

 

Zakopane 19.07.2004. Barszcz Sosnowskiego.
PAP/Grzegorz Momot
gm/hm
Poparzenia barszczem Sosnowskiego. Fot. Ivo Kruusamägi
Oparzenie barszczem sosnowskiego fot. UM Goleszów

W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany, długo niezanikające blizny.

Do poparzenia przez barszcz  Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i alergików.

Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.

Broszura GIS:TUTAJ

Miałeś kontakt z rośliną? Co robić? 

W przypadku natknięcia się na barszcz Sosnowskiego należy zachować ostrożność. Najlepiej nie zbliżać się do niego i nie dotykać go. Jeżeli jednak doszło do kontaktu, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, przynajmniej przez 48 godzin (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn). Warto skorzystać z pomocy lekarskiej.

 

źródło: PAP, UG Goleszów, crazynauka.pl