W centrum Tarnowskich Gór powstanie mural. Wybrano projekt

fot. UM Tarnowskie Góry

Mural, który zostanie namalowany na ścianie budynku przy parkingu „Tarmilo” właśnie został wybrany. W ostatnich tygodniach trwało głosowanie. 

Wygrała praca zatytułowana „Gwarki 2021”, której autorem jest Łukasz Zasadni z Rudy Śląskiej. Autor najlepszego projektu otrzyma 10 tys. złotych nagrody.

Konkurs miał na celu „Opracowanie projektu muralu, nawiązującego do historii miasta Tarnowskie Góry i gwarkowskich plakatów.

Proces wyboru zwycięzcy obejmował 3 etapy. Na zwycięską pracę wskazała suma głosów internautów oraz członków komisji.

– Nie jestem tarnogórzaninem, ale jest miłośnikiem Szlaku Zabytków Techniki. Mam też w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie i sądzę, że te dwa czynniki sprawiły, że udało mi się wpisać w klimat Miasta Gwarków – mówi laureat.


Czytaj także: W centrum miasta powstanie ogromny mural. Wyłoniono pięć najlepszych prac


– Muralami – ich projektowaniem i realizacją zajmuję się od 23 lat, a moja firma jest w tej branży najstarszą w Polsce. Moje prace znaleźć można w Zabrzu, Katowicach, Wrocławiu – dodaje.

Co autor napisał o swojej pracy?

„Projekt przedstawia moją autorską wizję gwarkowskich plakatów tworzonych w latach 1957 – 1988 dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. A także nawiązuje do historii miasta Tarnowskie Góry. Projekt to nowoczesna grafika wektorowa połączona ze starymi rycinami miasta oraz pracą gwarków w kopalni srebra. Inspiracją był plakat z XX wieku dni gwarków, który przypomina mi najlepsze ilustracje Andy’ego Warhola. Tutaj mamy spory dynamizm i nieoczywisty przekaz, który intryguje i zmusza do myślenia osoby, które na pierwszy rzut oka zobaczą tylko geometryczne kształty a gdy przyjrzą się – pojawią się przed ich oczyma delikatne zarysy osobnych historii.”

fot. UM TG

 

 

źródło: UM Tarnowskie Góry