Wilki w gminie Ożarowice. Drapieżnik zwiększa liczebność i zasięg. „Ostrzegamy mieszkańców”

Zdjęcie ilustracyjne fot. Policja

Ostrzegamy mieszkańców gminy Ożarowice, że w miejscowości Niezdara, Ossy pojawiły się wilki, co może wzbudzać niepokój wśród mieszkańców – czytamy na plakacie opublikowanym na profilu sołectwa Ossy. 

Facebook

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach informuje, że w ostatnim czasie odnotowuje się zwiększoną liczbę niebezpiecznych zdarzeń z udziałem wilków. W związku z tym dyrekcja przygotowała dla samorządów garść informacji, jak postępować, jeśli w gminie pokaże się drapieżnik.

„Gatunek ten zwiększa swoją liczebność i zasięg, przez co coraz częściej dochodzi do bezpośredniej styczności wilków z ludźmi, również na terenach, na których zwierzęta te od dawna nie były widywane” – czytamy na stronie RDOŚ w Katowicach.

„Najczęstsze sytuacje dotyczą wilków niewykazujących lęku przed człowiekiem, pojawiających się w pobliżu zabudowy i porywających psy. Przynajmniej część z tych wilków może być chora (np. na świerzb). W takich zdarzeniach mogą też uczestniczyć nie wilki, lecz hybrydy wilka z psem. Część sytuacji może być również powodowana przez wałęsające się, zdziczałe psy” – informuje urząd.

W komunikacie czytamy:

  • Nie dokarmiaj wilków nawet, gdy wyglądają na głodne i wymagają opieki.

  • Nie pozostawiaj na posesji odpadów spożywczych.

  • Zwierzęta przebywające na zewnątrz trzymaj w zamkniętych kojcach.

  • Nie pozostawiaj na zewnątrz karmy.

źródło: Sołectwo Ossy/Facebook, hkatowice.rdos.gov.pl