Lockdown w szpitalu w Tarnowskich Górach. Wszystko przez mutację KRAKEN

fot. repty.pl

Od 24 lutego w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji Repty w Tarnowskich Górach obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentów szpitala. Powodem jest wzrost zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim. GCR nie jest jedyną placówką, która wprowadziła „lockdown”. Czy takie działanie jest legalne? 

Na temat obostrzeń w tarnogórskiej placówce medycznej rozmawialiśmy z Marleną Szastok-Gazda, rzeczniczką prasową GCR Repty. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że placówka nie wykonuje testów na grypę. Kolejny raz skupiono się jedynie na koronawirusie i to w dodatku pod koniec sezonu na infekcje górnych dróg oddechowym.

RPP: Nie można ograniczać odwiedzin u pacjentów przebywających w szpitalu

„Z uwagi na zmniejszenie zagrożenia epidemicznego oraz zniesienie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów” – informował w maju 2022 roku Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Redakcja: Ile wykonaliście testów na COVID-19 w okresie od 01.02.2023 r. do 02.03.2023 r.

Marlena Szastok-Gazda: We wskazanym okresie wykonaliśmy ok. 100 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Ile wykonaliście testów na grypę w tym samym okresie? 

Testów na grypę nie wykonywano we wskazanym okresie. O wykonaniu jakikolwiek badań decyduje lekarz.

Ilu pacjentów na COVID-19 jest izolowanych?

Po zastosowaniu środków profilaktycznych liczba pacjentów zakażonych spadła do 14, czyli zmniejszyła się o około 70%.

Jak leczycie pacjenta z COVID-19? Czy jest już przygotowany schemat leczenia takiego pacjenta?

Pacjent z zakażeniem Covid-19 jest leczony zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, w tym profilaktyką przeciwzakrzepową.

Mamy końcówkę sezonu na infekcje górnych dróg oddechowym. Kto podjął decyzję o wprowadzeniu obostrzeń dopiero teraz?

W dalszym ciągu w kraju obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego i w podmiotach leczniczych obowiązuje używanie maseczek zakrywających nos i usta, dezynfekcja rąk i dystans społeczny. Monitorujemy w sposób ciągły zakażenia wirusowe i odnotowaliśmy ich wzrost w dniach poprzedzających wprowadzenie ograniczeń w odwiedzinach pacjentów. Kierownik podmiotu po analizie sytuacji epidemicznej oraz opinii Komitetu kontroli zakażeń podejmuje decyzje dotyczące kierowanego podmiotu.

Jakiej firmy testy na koronawirusa są używane przez GCR Repty? Czy nie macie obaw, że testy pokazują fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne wyniki? Tajemnicą nie jest, że takie zjawisko miało miejsce.

Do badań przesiewowych i diagnostyki zakażeń objawowych wykorzystujemy testy otrzymywane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, których czułość wynosi 95,7%, a swoistość 99,1%.

Co robicie, jeśli pacjent ma dodatni wynik testu na koronarusa? Czy taki pacjent ma zakaz korzystania ze spacerów przy GCR?

W przypadku stwierdzenia w oddziale szpitalnym zachorowania, pacjent poddawany jest izolacji, której czas trwania zależy od przebiegu choroby i decyzji lekarzy. Na izbie przyjęć wykonywane są testy przesiewowe. Pacjent z dodatnim wynikiem testu może odbyć izolację na oddziale lub w domu. Natomiast ze wskazań medycznych może zostać skierowany do innej placówki medycznej. Decyzję podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem.

Czy zalecacie szczepienie przeciw COVID-19? Jeśli tak, to ile dawek trzeba przyjąć, aby być bezpiecznym?

Szczepienie przeciw Covid-19 jest szczepieniem dobrowolnym. Pacjent po konsultacji z lekarzem podejmuje autonomiczną decyzję czy poddać się tej procedurze. W GCR „Repty” nie mamy obecnie punktu szczepień.

Mutacja kraken dominuje? 

„Za wzrosty obecnej fali covidowej w przeważającej mierze odpowiada mutacja kraken, której w Polsce mamy blisko 21%. Wkrótce powinniśmy osiągnąć szczyt zakażeń – wzrosty zaczynają już hamować. W szpitalach mamy o ponad 1 tys. mniej chorych z COVID-19 niż w szczycie poprzedniej fal” – poinformował w czwartek rano minister zdrowia Adam Niedzielski.